Logo strony BP w Ostrołęce
wtorek, 30 listopada 2021
 
Letnie bestsellery w Dziale Zbiorów Specjalnych PDF Drukuj E-mail
Napisał Anita Bałas   
poniedziałek, 08 września 2014

Letnie przeboje DZS-u

Tradycyjnie już, na początku każdego miesiąca sprawdzamy, jakie dokumenty audiowizualne cieszyły się wśród Państwa największą popularnością. Tym razem nasz ranking obejmuje dwa wakacyjne miesiące. Oto zbiory, które były najczęściej wypożyczane w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia.

 1. Chce się żyć [DVD] / scen. i reż. Maciej Pieprzyca. - Warszawa : Kino Świat Sp. z o.o., 2014. DVD 2207
  ImageInspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca, emanująca optymizmem i humorem, historia niepełnosprawnego Mateusza, który - mimo trudności w komunikacji ze światem zewnętrznym i licznych przeciwności losu - udowadnia, jak wiele może zdziałać siła ludzkiego ducha. W roli głównej znany z „Jesteś Bogiem” Dawid Ogrodnik, który stworzył jedną z najniezwyklejszych i najbardziej wzruszających kreacji w polskim kinie ostatnich lat.
 2. Baczyński [DVD] / scen. i reż. Kordian Piwowarski. - Warszawa : Galapagos Sp. z o.o., 2013. DVD 2213
  ImageFilm poetycko-biograficzny, który wymyka się znanemu dotychczas podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania dzieł filmowych. Zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z jednej strony to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej - o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie - slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego.
 3. Mikołajek [DVD] = Le Petit Nicolas / scen. i adapt. Laurent Tirard, Grégoire Vigneron ; na podst. książki René Goscinnego i Jean-Jacques'a Sempé ; reż. Laurent Tirard. - Warszawa : Kino Świat, [2010]. DVD 2090
  ImageMikołajek to chłopiec, który ma wielu przyjaciół oraz mnóstwo energii do zabawy. I jak to zwykle bywa ze świetnymi pomysłami małych chłopców, dorośli nie wiadomo dlaczego uważają je za zupełnie nieodpowiednie. Dlatego zarówno przyjaciele Mikołajka, jak i on sam, wciąż pakują się w kłopoty, choć bardzo się starają być grzeczni.
 4. Les Misérables [DVD] = Nędznicy / scen. William Nicholson [et al.] ; według musicalu Alaina Boublila i Claude-Michaela Schönberga opartego na powieści Victora Hugo ; reż. Tom Hooper. - Warszawa : Edipresse Polska S.A., 2013. DVD 2222
  ImageAdaptacja musicalu na podstawie powieści Victora Hugo. Były więzień, Jean Valjean, dzięki pomocy biskupa zdobywa pozycję i zaczyna pomagać biednym, podczas gdy prześladuje go inspektor Javert.
 5. Once [DVD] / scen. i reż. John Carney. - Warszawa : Gutek Film, 2008. DVD 2102
  ImageMała produkcja z Irlandii stała się wydarzeniem festiwalu filmów niezależnych w Sundance, zjednując sobie sympatię zarówno widzów jak i krytyki. "Once" to w zasadzie musical, ale bez przynależnego gatunkowi blichtru. Dziewczyna z Pragi i uliczny muzyk z Dublina. Oboje marzą o nagraniu swojej pierwszej płyty i poznaniu kogoś wyjątkowego. Ich przypadkowe spotkanie to krok w dobrym kierunku.
 6. Mój biegun [DVD] : prawdziwa historia Jaśka Meli / scen. Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz, Marek Kłosowicz ; reż. Marcin Głowacki. - Warszawa : TiM Film Studio, 2014. DVD 2208
  ImageTo prawdziwa historia Jaśka Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała takiego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Śmierć młodszego syna, a po kliku latach – ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. To historia, w której rodzina odnajduje na nowo wiarę i miłość. Historia chłopca, który walcząc o powrót do normalnego życia, odnajduje w sobie siłę charakteru obcą niejednemu dorosłemu. To przepiękna opowieść o ludziach, którzy trwają razem pomimo tragedii i uczą się bolesne wydarzenia przekuwać w zwycięstwo.
 7. Przygody Tintina [DVD] = The Adventures of Tintin : The Secret of the Unicorn / scen. Joe Cornish, Edgar Wright, Steven Moffat ; na podst. serii komiksów autorstwa Hergé ; reż. Steven Spielberg. - Warszawa : Imperial CinePix Sp. z o.o., 2012. DVD 2241
  ImageFilm animowany w technologii trójwymiarowej. Reporter Tintin, kapitan Baryłka oraz pies Miluś wyruszają na poszukiwania zatopionego okrętu ze skarbem. Ich plany usiłuje pokrzyżować niegodziwy Sacharyna.
 8. Bella [DVD] / scen. Alejandro Gomez Monteverde, Patrick Million, Leo Severino ; reż. Alejandro Gomez Monteverde. - Warszawa : E-lite Distribution, 2010. DVD 2191
  ImageMiędzynarodowa gwiazda piłkarska Jose zamierza podpisać wielomilionowy kontrakt, gdy nagle stanie się coś, co niespodziewanie zakończy jego karierę. W tym samym czasie kelnerka z Nowego Yorku, Nina, starająca się związać koniec  z końcem, dowiaduje się, że zostanie matką, na co jest zupełnie nieprzygotowana. W jednej chwili ich życie przewrócone zostaje do góry nogami... aż do momentu, kiedy ich losy zbliży pewne wydarzenie, zamieniając zwykły dzień w niezapomniane przeżycie.
 9. Wszystko za życie [DVD] = Into the Wild / scen. i reż. Sean Penn ; na podst. powieści Jona Krakauera. - Warszawa : Imperial CinePix Sp. z o.o., 2013. DVD 2215
  ImageHistorię Chrisa McCandlessa, który po ukończeniu nauki na studiach postanawia odmienić swoje życie. Sprzedaje on swoje rzeczy oraz przekazuje oszczędności na cele charytatywne wyruszając autostopem w podróż na Alaskę by żyć w dzikiej głuszy. W czasie trwającej półtora roku podróży przeżywa wiele przygód oraz spotyka kilka niezwykłych osób, na których wywiera ogromny wpływ, samemu kształtując swój pogląd na świat.
 10. Anioły w Ameryce [DVD] = Angels in America / scen. Tony Kushner wg własnej sztuki ; reż. Mike Nichols. - Warszawa : Galapagos Sp. z o.o., 2007. DVD 2106
  ImageTo sześcioodcinkowy miniserial poruszajacy kwestię sytuacji osób chorych na AIDS. Serial prezentuje losy ludzi, którzy walczą nie tylko ze śmiertelną chorobą, ale i z otaczającą ich rzeczywistością. Poszukują oni odpowiedzi na pytania dotyczące sensu życia, istoty śmierci oraz zbawienia.

Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce