Logo strony BP w Ostrołęce
wtorek, 28 maja 2024
 
Serwis prasowy 4/2014 PDF Drukuj E-mail
Napisał Edyta Dobek   
piątek, 02 stycznia 2015

SERWIS PRASOWY 4/2014


W bieżącym numerze Serwisu Prasowego zostaną zaprezentowane niektóre czasopisma metodyczne dostępne w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce.
Rynek wydawniczy ciągle się zmienia. Zmiany te nie omijają czasopism pedagogicznych. Jedna z ostatnich związana jest ze zmianą wydawcy. Od 16 października 2014 r. Agencja AS Józef Szewczyk zajmuje się wydawaniem 5 tytułów: "Chemii w Szkole", "Fizyki w Szkole", "Geografii w Szkole", "Języka Niemieckiego" i "Wiadomości Historycznych". Poprzednio czasopisma te publikowało wydawnictwo Dr Josef Raabe Spółka Wydawnicza.
"Chemia w Szkole" jest czasopismem dla nauczycieli. Ukazuje się jako dwumiesięcznik. Biblioteka Pedagogiczna posiada archiwalne roczniki od 1963.
Ostatni numer "Chemii w Szkole" – 6/2014 zawiera interesujące materiały metodyczne. Marek Ples w artykule pt."Ab Ovo fluorescencja roztworu porfiryn wyizolowanych ze skorupy jaja kurzego" opisuje przeprowadzone doświadczenie chemiczne1. Autor wykorzystuje dostępne w każdym laboratorium szkolnym środki aby wyizolować pochodne porfiryny ze skorupek jaj.
Iwona Orlińska jest autorką scenariusza projektu "Aspiryna – najpopularniejszy lek"2. Projekt stanowi uzupełnienie i poszerzenie elementów działu "Chemia wspomaga nasze zdrowie. Chemia w kuchni" przewidzianego do realizacji w podstawie programowej z chemii dla IV etapu edukacyjnego na poziomie podstawowym. Kolejny projekt – autorstwa Anny Czubackiej pt."Chemia wspomaga nasze zdrowie" dotyczy chemii lekarskiej3.
Do najbardziej ambitnych uczniów i ich nauczycieli skierowany jest najtrudniejszy materiał – zadania z I etapu 61. Krajowej Olimpiady Chemicznej oraz dokończenie sprawozdania z 46. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej w Hanoi.
Dwumiesięcznik "Fizyka w Szkole : z astronomią" dostępny jest w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce od 1955 r. ( z niewielkimi przerwami). W numerze 6/2014 Hieronim Lalek i Bartosz Lalek piszą o problemach związanych z nauczaniem optyki geometrycznej4. Zbigniew Wiśniewski w kolejnym artykule podaje przykłady zagadnień zaczerpniętych z różnych zbiorów zadań, które łączą temat ruchu drgającego z innymi zagadnieniami5
W dziale Astronomia dla każdego szczególnie warto polecić artykuł pt. "Komputerowe wspomaganie amatora astronomii" Michała i Katarzyny Niedźwieckich. Autorzy przybliżają możliwości darmowego oprogramowania m.in. : Celestii, Space Engine, Orbiter 2010, Gravity Toy6
Osobom interesującym się tzw. fizyką stosowaną polecamy szczególnie artykuł Tomasza Kubiaka pt."Fizyka w karetce pogotowia"7. Autor wyjaśnia zasady działania defibrylatora, pulsoksymetru i manualnego resuscytatora.

1 Ples Marek : Ab Ovo fluorescencja roztworu porfiryn wyizolowanych ze skorupy jaja kurzego. Chemia w Szkole. – 2014, nr 6, s. 19-21.
2 Orlińska Iwona : Aspiryna – najpopularniejszy lek : scenariusz projektu. Chemia w Szkole. – 2014, nr 6, s. 26-34
3 Czubacka Anna : Chemia wspomaga nasze zdrowie : projekt edukacyjny. Chemia w Szkole. – 2014, nr 6, s. 35-37
4 Lalek Hieronim, Lalek Bartosz : O problemach związanych z nauczaniem optyki geometrycznej. Fizyka w Szkole. – 2014, nr 6, s. 30-33
5 Wiśniewski Zbigniew : Nietypowe wahadła. Fizyka w Szkole. – 2014, nr 6, s. 34-36
6 Niedźwiecki Michała, Niedźwiecka Katarzyna : Komputerowe wspomaganie amatora astronomii. Fizyka w Szkole. – 2014, nr 6, s. 24-27
7 Kubiak Tomasza : Fizyka w karetce pogotowia. Fizyka w Szkole. – 2014, nr 6, s. 4-7

 
Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce