Logo strony BP w Ostrołęce
czwartek, 18 kwietnia 2024
 
Warsztaty Soutache - informacje o autorce PDF Drukuj E-mail
Napisał Edyta Dobek   
piątek, 13 marca 2015
Prezentujemy biżuterię soutache autorstwa pani Katarzyny Polak, która będzie prowadziła warsztaty w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce w dn. 11 kwietnia 2015 r.
Pani Katarzyna Polak  - jest nauczycielem polonistą, wiolonczelistką, mamą 4 dzieci. Pani Kasia – jak sama przyznaje - cierpi na twórcze ADHD.  Była wokalistką i wiolonczelistką gotyckiego zespołu, należała do Białostockiego Klubu Fantastów UBIK, współpracowała jako tekściarz z  artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne. Dla własnej przyjemności komponuje piosenki, pisze wiersze i opowiadania, zajmuje się rękodziełem - soutache, decoupage, wyrobem biżuterii, szyciem wszystkiego co się da, szydełkowaniem. Lubi poezję, literaturę rosyjską, twórczość R.Topora  i niszową muzykę.
Rękodziełem zajmuje się od 4 lat, prowadzi warsztaty haftu soutache  i tworzenia biżuterii dla młodzieży i dorosłych. Tajniki i niuanse sutaszu zgłębiła w praktyce metodą wielu prób, błędów i sukcesów. Chętnie podzieli się praktycznymi aspektami tej pracochłonnej ale wdzięcznej techniki. W trakcie zajęć warsztatowych będzie można zapoznać się z techniką obszywania kaboszonów, podstaw projektowania biżuterii soutache, ozdabiania pracy koralikami, wykończenia gotowego projektu i zamocowania zaczepu lub zapięcia.
Soutache (czasem określany mianem soutage, sutasz, sutaż) to tradycyjna technika haftu, która wykorzystywana była do zdobienia strojów, przede wszystkim mundurów i strojów ludowych. Współcześni twórcy biżuterii artystycznej zaadoptowali tę technikę do tworzenia niezwykłych ozdób. Stosując soutache można zrobić kolczyki, naszyjniki, broszki, bransolety, spinki do włosów, wisiory itd... Technika jest ogromnie pracochłonna, czasochłonna wymagająca dużej precyzji i wprawy, a gotowe produkty osiągają bardzo wysokie ceny na rynku ręcznie wykonywanej biżuterii.
Technika daje również ogromne możliwości, można zaprojektować biżuterię iście barokową jak i całkiem nowoczesną i minimalistyczną; od stonowanych jednokolorowych projektów do tryskających kolorami tęczy kompozycji.

 


Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce