Logo strony BP w Ostrołęce
piątek, 24 września 2021
 
Relacja z warsztatów Legalnej Kultury PDF Drukuj E-mail
Napisał Anna Owczarek   
czwartek, 12 listopada 2015

Warsztaty edukacyjne Legalnej Kultury.

W dniu 10.11.2015 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce odbyły się warsztaty edukacyjne Legalnej Kultury.  Spotkanie poprowadzili: p. Marcin Kotyła – koordynator projektu Legalna Kultura oraz prawnik – mec. Albert Stawiszyński.
W warsztatach udział wzięli uczniowie klasy maturalnej z II LO w Ostrołęce oraz nauczyciele.
Tematyka szkolenia była dostosowana do potrzeb odbiorców. Uczniowie dowiedzieli się między innymi: czy i co można ściągać i udostępniać w Internecie, kiedy praca pisemna stanowi przywłaszczenie, a kiedy jest utworem inspirowanym, co to jest utwór równoległy, czym jest plagiat jawny, a czym ukryty, czym jest cytat - jak dużo tekstu można umieścić w swojej pracy, czy zawsze trzeba podpisać źródło i autora oraz czy wszystkie licencje Creative Commons są takie same i jakie dają możliwości.
Nauczyciele natomiast dowiedzieli się w jaki sposób przestrzegać praw autorskich w dydaktyce i w codziennej pracy szkoły, omówione zostały pojęcia związane z pracami pisemnymi, tj. prawo cytatu, plagiat, twórczość równoległa, ochrona idei, projekty i zasoby dydaktyczne w Internecie, które można wykorzystać w pracy z uczniem, zasoby dydaktyczne dla uczniów w Internecie.
Prowadzący w bardzo ciekawy i interesujący sposób przedstawili przepisy prawne regulujące kwestię własności dzieła na konkretnych przykładach.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć

 


Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce