Logo strony BP w Ostrołęce
wtorek, 28 maja 2024
 
Serwis prasowy 2/2016 PDF Drukuj E-mail
Napisał Edyta Dobek   
piątek, 21 października 2016

SERWIS PRASOWY 2/2016


W bieżącym numerze Serwisu Prasowego zaprezentowano czytelnikom czasopisma poświęcone ochronie środowiska.
"Aura" jest miesięcznikiem wydawanym przez Naczelną Organizację Techniczną. W Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce dostępne są roczniki od 1990 r. W numerze wakacyjnym pisma, tj. 7/8 z 2016 czytelnicy przeczytają m.in. artykuł Agnieszki Thier pt. "Woda jako zasób naturalny oraz surowiec w ujęciu teorii ekonomii". Autorka opisuje jakie znaczenie przypisywano wodzie dawniej i jak zaczęto traktować wodę wraz z rozwojem cywilizacji. Dość długo traktowano wodę jako "dobra wolne", czyli powszechne i niewyczerpalne. Obecnie woda jest rozumiana jako dobro wspólne i publiczne. Dalsze zmiany w podejściu do wody i gospodarki wodnej ilustrują postulaty zawarte m.in. w Karcie Rzeczników Wody1.
Tomasz Ściężor przybliża czytelnikom w swoim artykule problem zanieczyszczenia świetlnego. Jest to jedno z najpowszechniejszych, a jednocześnie najmniej zauważalnych zanieczyszczeń środowiska naturalnego. Ekolodzy dostrzegają ten problem jako istotne zagrożenie środowiskowe ekosystemów nocnych. Autor pokazuje działania, jakie podjęto w naszym kraju na rzecz ochrony tych właśnie ekosystemów2.
Dodatek Ekologiczny dla szkół nr 262 w całości poświęcony jest pszczołom. Czytelnicy dowiedzą się co szkodzi pszczołom, jak możemy pomagać pszczołom i jak zapewnić im schronienie oraz pokarm od wiosny do późnej jesieni.
"Przyroda Polska" jest miesięcznikiem Ligi Ochrony Przyrody. W zbiorach Biblioteki Pedagogicznej znajduje się od 1993 r.
W numerze 9/2016 "Przyrody Polskiej" opublikowano artykuły o polskiej faunie i florze, m. in. opisano jawor, czaplę siwą, Puszczę Zieloną czy Nadmorski bór bażynowy. Artykuły ilustrowane są pięknymi zdjęciami. Dodatek "Natura i Zdrowie" zawiera m. in. artykuły o zastosowaniu mięty, imbiru i kopru włoskiego w kuchni i domowej apteczce. Kolejny dodatek do "Przyrody Polskiej" pt. "Biuletyn EKO-edukacyjny" zawiera m.in. komiks, którego bohaterem jest gawron. Dla nauczycieli kl. I-III przeznaczony jest scenariusz lekcji pt."Czy w przyrodzie jest jesień"3.
Zachęcała do lektury
Edyta Dobek

1 Thier Agnieszka : Woda jako zasób naturalny oraz surowiec w ujęciu teorii ekonomii. Aura, 2016, nr 7/8, s. 3-5
2 Ściężor Tomasz : Stan obecny i perspektywy ochrony ciemnego nieba w Polsce. Aura, 2016, nr 7/8, s. 12-16
3 Będkowska Hanna : Czy w przyrodzie jest jesień? Przyroda Polska; Biuletyn EKO-edukacyjny, 2016, nr 9, s. 2-3

 
Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce