Logo strony BP w Ostrołęce
wtorek, 23 lipca 2024
 
Biblioteki szkolne PDF Drukuj E-mail
Napisał Bożena Olkowska - Balcerzak   
BIBLIOTEKA SZKOLNA - WITRYNA DLA NAUCZYCIELI - BIBLIOTEKARZY
Nauczycielu bibliotekarzu, jednym z celów naszej biblioteki jest wspieranie lokalnego środowiska bibliotekarzy szkolnych. Chcemy to środowisko integrować, wspierać w zakresie pogłębiania wiedzy merytorycznej, pracy z uczniem i promocji czytelnictwa.

W tym celu prowadzimy zaplanowane, systematyczne działania:

 • prowadzimy szkolenia, warsztaty metodyczne i lekcje biblioteczne;
 • organizujemy spotkania ze specjalistami i wyjazdy dydaktyczne do przykładowych bibliotek;
 • udzielamy indywidualnych konsultacji warsztatowych;
 • opracowujemy i rozpowszechniamy materiały metodyczne;
 • organizujemy inne formy propagujące książkę, czytelnictwo i bibliotekę.
 • w bibliotece działa Koło Sekcji Bibliotek Pedagogicznych i Szkolnych SBP.
 • prowadzimy blog dla bibliotekarzy szkolnych, który ma być miejscem wymiany doświadczeń, bankiem pomysłów i formą promocji Waszych bibliotek.

WARTO WIEDZIEĆ - AKTUALNOŚCI


Kalendarz  bibliotekarza

 • Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej. Corocznie w marcu na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień E-Książki (Światowy Tydzień Książki Elektronicznej). Zainicjowane w 2004 roku święto ma na celu promocję i popularyzację e-czytania. Przeciwnicy ebooków nie mogą zrezygnować z szelestu kartek i zapachu książki tradycyjnej. Książki elektroniczne zyskują coraz więcej zwolenników, głównie z powodu wygodnego użytkowania, podkreśla się też aspekt ekologiczny. Zachęcamy do czytania książek w wersji elektronicznej, poniżej linki do niektórych bibliotek cyfrowych.
 • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto obchodzone coroczne 23 kwietnia; organizowane przez UNESCO od 1995 roku w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
 • Tydzień Bibliotek to ogólnopolska akcja społeczna organizowana zawsze w maju przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i realizowana przez wszystkie rodzaje bibliotek, szkoły, media, wydawnictwa i samorządy. Głównym celem programu jest promocja czytelnictwa, popularyzacja bibliotek, ich pracy i osiągnięć.
 • Tydzień Zakazanych Książek obchodzony we wrześniu/październiku z założenia jest nie tylko akcją uświadamiającą ważność wolności słowa, ale także okazją do zainteresowania ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachętą do czytania, także książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc. Akcja wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych (Banned Books Week)  i jest ściśle związana z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.
 • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzony jest corocznie w październiku. Hasło tegorocznego (2016) Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: "Książka to dopiero początek".
 • Cała Polska czyta dzieciom. Fundacja ABCXXI tworzy listę książek rekomendowanych do głośnego czytania dzieciom i młodzieży. 
 • Mądra szkoła czyta dzieciom to nowa odsłona kampanii społecznej prowadzonej przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, tym razem adresowana do szkół. Jej celem jest zachęcenie dyrekcji szkół i nauczycieli do wprowadzenia codziennego czytania uczniom do programu zajęć szkolnych. Systematyczne czytanie dla przyjemności ma uzupełniać podstawę programową, a zadbanie o rozwój kompetencji językowych uczniów, przyniesie poprawę wyników ze wszystkich przedmiotów!
 • Wirtualna historia książki i bibliotek - portal poświęcony jest dziejom książki, bibliotek, pisma, opraw i zdobnictwa.

Przydatne strony 

 1. Biblioteki Interkl@sy
 2. Biblioteka w Szkole
 3. Bibliotekarz Szkolny
 4. Bibliosfera.net
 5. Kolekcja lektur szkolnych

 


MATERIAŁY METODYCZNE - ARCHIWUM

Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 07 listopada 2016 )
Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce