Logo strony BP w Ostrołęce
poniedziałek, 15 kwietnia 2024
 
Serwis prasowy 4/2008 PDF Drukuj E-mail
Napisał Edyta Dobek   
środa, 26 listopada 2008
SERWIS PRASOWY CZYTELNI 4/2008
Czytelnia Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych. Nie trzeba mieć założonej karty, aby móc korzystać z jej zbiorów. Oferta czasopism jest zróżnicowana pod względem tematyki, ale również uwzględnia różne potrzeby odbiorców. Młodzież szkolna zainteresowana szeroko rozumianą nauką i wiedzą może zapoznać się z czasopismami „Wiedza i Życie” oraz „Świat Nauki”.
„Świat Nauki” jest polskim wydaniem popularnonaukowego miesięcznika Scientific American. Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, technikach i technologiach. W grudniowym numerze (12/2008) polecam artykuł Roberta Kunziga pt. „Parasol dla Ziemi”1. Autor, niezależny dziennikarz popularnonaukowy, specjalizujący się w tematyce oceanologicznej i klimatologicznej porusza problem globalnego ocieplenia. Przedstawia różne propozycje częściowego osłonięcia Ziemi przed promieniami słonecznymi.
David I. Watkins w artykule „Szczepionka nadal poszukiwana” stara się odpowiedzieć na pytanie, czy opracowanie skutecznej szczepionki przeciw HIV jest w ogóle możliwe?2. Co trzeba zrobić, żeby pozbyć się go z organizmu pacjenta i skutecznie leczyć?
Równie interesujące publikacje znajdą czytelnicy w czasopiśmie „Wiedza i Życie”, którego wydawcą jest Prószyński MEDIA.
PW numerze 12/2008 Hanna Męczyńska przybliża nam historię ingerencji nauki w tak prostą czynność jaka zdaje się nam gotowanie3. „Nauka długo nie mogła przekroczyć progu kuchni. Tymczasem podejście naukowe pozwala nam zrozumieć sens poszczególnych technik kucharskich. Ułatwia przygotowywanie potraw, pozwala na poprawę ich smaku i zwiększenie walorów odżywczych”4. Autorka przytacza m.in. eksperyment węgierskiego fizyka Nicholasa Kurti, który pokazał, że aby zmiękczyć mięso niekoniecznie należy je „ubijać”. Ten sam efekt można osiągnąć, wprowadzając do jego wnętrza, np. za pomocą strzykawki świeży sok z ananasa, zawiera on bowiem enzymy rozszczepiające białka.
Jerzy Liwiński w artykule pt. „Uskrzydleni bracia” przybliża historię pierwszego lotu braci Orville i Wiulbura Wrightów5. W pochmurny i wietrzny dzień na wydmach koło Kitty Hawk spełniło się marzenie ludzkości. Pierwszy lot trwał zaledwie 12 sekund. Ponieważ 17 grudnia 1903 roku nie był obecny przedstawiciel Amerykańskiego Związku Aeronautycznego, początkowo wyczynu nie uznano. Uczyniono to dopiero kilka lat później, po przesłuchaniu świadków, i ponownej demonstracji w powietrzu samolotu Flayer.
1 Kunzig Robert: Parasol dla Ziemi. Świat Nauki. – 2008, nr 12, s. 28-37
2 Watkins Dawid I: Szczepionka nadal poszukiwana. Świat Nauki. – 2008, nr 12, s. 51-58
3 Męczyńska Hanna: Kuchnia od kuchni. Wiedza i Życie. – 2008, nr 12, s.24-30
4 Tamże, s. 24
5 Liwiński Jerzy: Uskrzydleni bracia. Wiedza i Życie. – 2008, nr 12, s. 42-46
 
 
Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce