Logo strony BP w Ostrołęce
piątek, 24 września 2021
 
Spotkanie autorskie z poetą Józefem Bułatowiczem - Wyszków 2010 PDF Drukuj E-mail
Napisał Małgorzata Komor   
środa, 24 lutego 2010
Relacja ze spotkania autorskiego z poetą Józefem Bułatowiczem

Dnia 28 października 2009 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce Filii w Wyszkowie odbyło się spotkanie z poetą – Józefem Bułatowiczem. Hasłem przewodnim spotkania były słowa XIX etnografa Zygmunta Glogera "Obce rzeczy wiedzieć dobrze jest, swoje – obowiązek”. Było to pierwsze z cyklu spotkań promujących regionalnych twórców. Spotkaniu towarzyszyła wystawa okolicznościowa dotycząca twórczości autora.
W spotkaniu udział wzięli nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Wyszkowie. Podczas spotkania autor przybliżył zebranym swoje doświadczenia z pisaniem i literaturą. Mówił jak wygląda proces tworzenia i skąd czerpie pomysły do swojej twórczości. Opowiadał o swoich pierwszych utworach, genezie powstawania książek i planach na przyszłość. Poeta czytał również fragmenty kilku swoich utworów oraz odpowiadał na zadawane pytania. Na zakończenie spotkania, poeta podpisywał swoje książki.
Józef Bułatowicz w 2009 r. obchodził 40-lecie pracy twórczej. Jest mieszkańcem Wyszkowa, urodził się w Nowej Pecynie (powiat wyszkowski), z wykształcenia geograf i wieloletni nauczyciel, z zamiłowania turysta i globtroter, jego pasją są podróże, zwiedził wiele krajów i kontynentów. Poeta posiada bogaty dorobek twórczy, pisze aforyzmy, fraszki, wiersze (także dla dzieci), limeryki, sonety, utwory satyryczne. Dotychczas wydał ponad trzydzieści książek, w tym m.in. „Myślą, piórem i bułatem”, „Z fraszką przez stulecia (XV-XX wiek)”, „Sonety z podróży”, ”Z lotu fraszki. Pytajki”, „Na wesoło”, ”Wyszkowskie impresje”, ”Wyszkowskie kwiatki”, ”Moja limeryczność”, „Wokół Nas”.
Józef Bułatowicz to wnikliwy obserwator otaczającej go rzeczywistości. W swojej twórczości porusza zagadnienia społeczno- polityczne i moralno-obyczajowe. Ukazuje ludzkie sprawy, nasze emocje, nadzieje i rozczarowania. Pisze o realiach dnia codziennego, o tym co nas otacza, niepokoi i śmieszy. Poeta w utworach swoich, wiele miejsca poświęca ziemi rodzinnej. Utrwala piękno przyrody i historię naszej małej ojczyzny - Wyszkowa i okolicznych miejscowości. Opisuje wydarzenia historyczne, legendy, regionalne zwyczaje, święta i ceremonie. Odsłania klimat dawnego miasta, rysuje portrety ludzi tu mieszkających w przeszłości i w czasach teraźniejszych. W twórczości Bułatowicza nie zabrakło także utworów opisujących jego doznania z podróżniczych szlaków. Pisze o miejscach które odwiedził, jak również o osobach z tymi miejscami związanych. Utwory Józefa Bułatowicza intrygują, ponieważ zawierają w sobie elementy humoru i paradoksu. Z wielu jego słów płynie mądrość życiowa, bowiem odkrywa prawdę o świecie i życiu człowieka.
Książki Józefa Bułatowicza znajdują się w zbiorach naszej biblioteki. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do ich wypożyczania
„Wyszków doczekał się swojej poetyckiej wizytówki. Wiersze Józefa Bułatowicza z wielkim pietyzmem opisują to miasto i jego okolice. Mała ojczyzna w tym zbiorze nabiera sensu, treści, coś wielce znaczącego i niezbędnego jak życie poszczególnego człowieka”.
Zbigniew Jerzyna, Kraina pamiątek [w:] Wyszkowskie impresje, s. 5

„Sonety z podróży” można polecić wszystkim zmęczonym i rozdrażnionym codziennością. Wyciszą i uspokoją lepiej, niż apteczna chemia. No i skłonią do refleksji o podróży przez życie”.
Maria Ewa Aulich, Sonety z marzeń i wspomnień [w:] Sonety z podróży, s. 6

„Wartością specjalną kolejnego tomu sonetów Bułatowicza jest szacunek dla historii własnego narodu i jego kultury. Poeta jednak nie tylko pokazuje miejsca dla niej ważne, ale też wiąże je
z postaciami w tej historii znaczącymi”.
Maria Ewa Aulich, Z sonetem przez Polskę [w:] Sonety z podróży, T. 2, s. 5

Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce