Logo strony BP w Ostrołęce
piątek, 23 lutego 2024
 
Książki, o których warto porozmawiać PDF Drukuj E-mail
Napisał Edyta Dobek   
KSIĄŻKI, O KTÓRYCH WARTO POROZMAWIAĆ, CZYLI BIBLIOTECZKA BIBLIOTERAPEUTY

ImageBajkoterapia czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych / Artur Barciś [et al.] ; il. Marcin Piwowarski ; [wstęp, koment. Katarzyna Klimowicz]. - Wyd. 2 poszerz. i popr. - Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2015.
 
Bajkoterapia to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim świetny sposób na wspólne spędzenie czasu!
Bajki-pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.
W drugim, poszerzonym i poprawionym, wydaniu bajkom towarzyszą wskazówki i komentarze eksperta od bajkoterapii – Katarzyny Klimowicz, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców, opiekunów i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, brak wiary w siebie, rywalizacja z rodzeństwem, bezpieczeństwo w domu.
Informacja ze strony Wydawnictwa Nasza Księgarnia.
ImageCukierek dla dziadka Tadka / Ivona Březinova ; przeł. Maria Marjańska-Czernik ; il. Justyna Mahboob. - Warszawa : Wydawnictwo Piotra Marciszuka Stentor, 2008.
 
Ukochany pradziadek pięcioletniego Janka coraz częściej o czymś zapomina i robi różne dziwne, czasem śmieszne rzeczy. To, co Janek traktuje jako świetną zabawę, jest jednak sygnałem postępującego poważnego schorzenia. Choroba Alzheimera, z którą musi się zmierzyć cała rodzina, ich obu paradoksalnie bardzo do siebie zbliżyła, gdyż w pewnym sensie postawiła ich na podobnych pozycjach. Mały chłopiec staje się dla chorego pradziadka punktem oparcia i towarzyszem jego zmagań z codziennością, w której staruszek czuje się coraz bardziej zagubiony.
Choć połączenie tematyki i adresata książki może wydawać się szokujące, nie ma się czego obawiać. Ten trudny temat poruszany jest tu bez zbędnego pouczania i wyjaśnień, pokazany poprzez przygody Janka z pradziadkiem tak, jak je przeżywa i postrzega dziecko, a ciepłe, pogodne i pełne humoru ilustracje doskonale oswajają problem. Autorka pokazuje, jak ważne jest trwanie razem w dobrym i złym, ale i możliwość wygospodarowania czasu i przestrzeni tylko dla siebie.
Informacja ze strony Wydawnictwa Stentor.
ImageOpowiadania dla przedszkolaków / Renata Piątkowska ; il. Iwona Cała. - Wyd. 3. - Warszawa : Wydawnictwo Bis, 2015.
 
Zbiór opowiadań dla dzieci w których narratorem jest kilkuletni Tomek. Codzienne i niecodzienne zdarzenia widzimy jego oczami, a więc w sposób zwykle niedostępny dla dorosłych. Ciepłe, mądre i dowcipne opowiadania, których lektura sprawi wiele przyjemności dzieciom i dorosłym. Książka jest bogato ilustrowana.
 Informacja ze strony internetowej Wydawnictwa BIS.
ImageTo Ja! : historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie / przełożyła Dominika Julia Umińska. - Warszawa : Prószyński Media, 2015.
 
Pełne fantazji historyjki, które pocieszą, ukoją żal i wzmocnią siły naszych dzieci, podpowiedzą, jak być samodzielnym i odważnym.
Kiedy dzieci zaczynają odkrywać otaczający je świat, zdarza się, że potrzebują pocieszenia, rady i wsparcia. Pełne fantazji historyjki to znakomity pretekst do rozmowy o uczuciach i przeżyciach. O radości i wściekłości, o złości i strachu, o smutku, miłości i przyjaźni oraz o zazdrości.
Historyjki opowiadają o dzieciach, które stanęły w życiu przed najrozmaitszymi wyzwaniami: Tomek boi się spać w nowym pokoju, mała Lila odbywa swoją pierwszą samodzielną wyprawę do piekarni, Krzyś nie lubi chodzić do dentysty, Rózia uczy się pływać, Mirek zaś musi pogodzić się z tym, że na świecie pojawił się młodszy brat. Z tymi i innymi bohaterami dziecko przeżywa dumę i radość z pokonania strachu i dokonania czegoś, na co nie ma odwagi, uczy się rozmawiać o swoich emocjach i doświadczeniach.
Informacja ze strony internetowej Wydawnictwa Prószyński i S-ka.
ImageBaltazar - mój przyjaciel z ADHD / Aleksandra Światowska ; [il. Anita Gertych]. - Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2011.
 
Bohaterem książeczki jest Baltazar – 7-letni łoś, który przez swoją ruchliwość i trudności z koncentracją uwagi ma wiele kłopotów. Jest przez to nielubiany w szkole i postrzegany jako niegrzeczne dziecko. Jak się jednak okazało po wizycie u specjalisty, łoś cierpi na ADHD, czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej.
Książeczka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 4–8 lat. Ma pomóc dzieciom zrozumieć, czym jest to zaburzenie zachowania, jakie są objawy i w jaki sposób można pomóc kolegom i koleżankom z podobnym problemem. Ze względu na formę opowiadania i język przekazywane treści są zrozumiałe dla dzieci. Po opowiadaniu znajdują się również informacje dla rodziców – jakie są objawy ADHD, gdzie udać się po pomoc specjalistyczną, jak na co dzień pomagać dziecku.
Informacja ze strony Wydawnictwa HARMONIA.
ImageO królewnie, która chciała jeździć koparką / napisał Janusz Wilczyński ; zil. Monika Pollak. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2011.
 
Królewna Monika ma tylko jedno marzenie: chce jeździć koparką. Niestety nie jest to odpowiednie zajęcie dla królewskiej córki, tak przynajmniej uważa Król i Królowa, a wraz z nimi - cały dwór królewski....
Zabawna historia o wielkiej sile naszych marzeń, dzięki której możemy stawić czoła nawet szalejącym żywiołom!
Informacja z okładki książki.
ImageŻółte kółka : mam na imię Inna / napisała i zil. Eliza Piotrowska. - Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owieczka, 2011.
 
"Żółte kółka" to nie tylko historia dziewczynki z zespołem Downa, to przede wszystkim opowieść o tym jak reagujemy na inność. Książka pisana jest z perspektywy dziecka, dzięki czemu trudny temat uzyskuje przystępną, wolną od dydaktyzmu formę.
Głębia, humor i pełne napięć zwroty akcji pobudzają do refleksji i prowokują do zadawania ważnych pytań. Książkę ponadto wzbogacają scenariusze dla nauczycieli i rodziców, na podstawie których można przeprowadzić dodatkowe zajęcia.
Informacja z okładki książki.
ImageCHĄDZYŃSKA Zofia : Księga pawilonu. Wrocław : Siedmioróg, 1992, s. 191
 
Bohaterką powieści jest Anna, uczennica szkoły średniej. Wrażliwa i zamknięta w sobie nastolatka  - myśli o sobie „niedopasowana”.  Anna cierpi na pewną przypadłość, o której czytelnik dowiaduje się po pewnym czasie.  Dlatego, bo dziewczynie trudno ją  nawet nazwać. Anna jąka się. Cierpi z tego powodu, nie akceptuje tej wady, ale stara się z tym żyć. Zwykle wycofuje się; nie lubi mówić o sobie, nie żali się i nie chce współczucia. Atmosfera w domu Anny  nie sprzyja rozwiązywaniu emocjonalnych problemów : matka - dyrygująca i wszystkowiedząca kobieta, ojciec – wycofany i zahukany. Swoją siostrę Anna lubi, chociaż ta  jest faworyzowana przez matkę. Życie Anny odmienia wizyta w szpitalu na oddziale dla pacjentów unieruchomionych po wypadkach. Dziewczyna zaczyna rozumieć, co w życiu jest istotne, jak ważna jest nadzieja, wytrwałość i wiara we własne siły.
Na podstawie „Wstęgi pawilonu” powstał film fabularny pt. Słońce w gałęziach (1986, premiera: 1 listopada 1987), w reżyserii Ludmiły Niedbalskiej.
ImageRYRYCH Katarzyna : Siedem sowich piór : pamiętnik mojej choroby. Poznań : Cartalia Press, 2008, s. 74.
 
Nagroda Główna w Konkursie Literackim Bajki Dzieci Europy, zorganizowanym przez wydawnictwo Cartalia Press pod patronatem Centrum Zdrowia Dziecka.
Bohaterem książki jest Wojtek. Chłopiec przebywa w szpitalu na oddziale onkologicznym. Jak pisze w swoim pamiętniku, oddział nazwany jest Farmą Aniołów, ponieważ tamtejsi pacjenci odchodzą zbyt często.
Nocami do Wojtka przychodzi pod postacią sowy jego zmarły Dziadek i zabiera chłopca w tajemnicze i nieznane miejsca. Pamiątką po odwiedzinach Dziadka i wspólnych podróżach jest szare sowie pióro.
Chłopiec zastanawia się dlaczego zachorował, dlaczego świat jest taki niesprawiedliwy, dlaczego cierpienie dotyka ludzi dobrych, dlaczego życie jest takie kruche. Wojtek walczy z chorobą i słabością swojego ciała. On zwycięża, lecz nie wszystkim się to udaje. Przegrał  kolega z sali – Yul. „Każdemu może się coś przydarzyć. Wam przydarzyła się choroba, z którą walczycie, jak żołnierze na wojnie. A na wojnie bywa różnie…”(s. 72)
 
ImageNicholls Sally : Olivier i zeszyt z marzeniami. Kraków : Wydawnictwo Znak, 2008, s. 228
 
Bohaterem książki jest 11-letni Olivier. Chłopiec jest chory na białaczkę. Zachęcony przez swoją nauczycielkę zakłada dziennik, w którym zapisuje różne fakty, swoje marzenia i trudne pytania. Olivier pyta: dlaczego Bóg sprawia, że dzieci chorują? Skąd wiadomo, że się umarło? Czy świat będzie istniał, kiedy nas już nie będzie?
Chłopiec realizuje swoje marzenia, a to pozwala mu zapomnieć o cierpieniu, wyprzeć lęk, zagłuszyć ból. Olivier zdaje sobie sprawę, że jego kres jest bliski i nieunikniony. Swoim bliskim zostawia list z ostatnimi życzeniami. W jednym z nich pisze „Możecie być trochę smutni, ale nie za bardzo smutni. Jeśli zawsze będzie Wam smutno na myśl o mnie, to co to będą za wspomnienia?”. (s.221)

 
ImageHassenmuller Heidi : W sidłach anoreksji. Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2003
 
Bohaterką książki jest nastoletnia Maja – inteligentna, ładna, delikatna, po prostu idealna.  Zawsze najlepsza, czy to w przedszkolu, czy w szkole. Zawsze chwalona przez rodziców i nauczycieli, podziwiana przez rówieśników. To Maja potrafiła zajmować się autystycznym bratem; rodzicom  nie starczało na to cierpliwości. Śmierć ojca zburzyła uporządkowany świat dziewczynki. Zmiany zachodzące w jej organizmie w okresie dojrzewania wprowadziły Ją w przerażenie. Maja w obawie, że przestanie być wyjątkową dziewczyną postanawia za wszelką cenę schudnąć i kontrolować swoje ciało. Wpada w sidła anoreksji.

 
ImageBrett Doris : Bajki, które leczą. Cz. 1-2. Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2007
 
Książka jest skierowana dla rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w rozwiązaniu nurtujących je problemów.Image Doris Brett przedstawia w niej opowiadania, dotyczące różnych problemów:  rozwodu rodziców, odnalezienia się w nowej rodzinie, nieśmiałości, stosunków między  rodzeństwem, lęków. Autorka wyjaśnia jak rodzice mogą tworzyć własne opowiadania i wykorzystywać je w przypadkach indywidualnych oraz w jaki sposób opowiadania terapeutyczne  oddziaływują na dzieci. „Jesteśmy tak przyzwyczajeni do naszej dorosłej perspektywy, iż zapominamy, że istnieje jeszcze jakiś inny sposób patrzenia na świat. Zapominamy, ze dla dziecka potwory z  szafy są tak samo realne jak wy czy ja. Zapominamy, że można całym sercem wierzyć w czary, podobnie jak w elektryczność czy magnetyzm. Zapominamy, ze to, co nam wydaje się błahe, może być postrzegane przez dziecko jako groźne”. (Cz. 2, s. 17).
Opowiadania pomagają dzieciom radzić sobie z sytuacjami czy emocjami, które je martwią. Nie dają czarodziejskiej różdżki, która przegnałaby wszystkie troski i ból tego świata, ale pozwalają małym słuchaczom dowiedzieć się czegoś o sobie i o własnych problemach. Sprawiają, iż dzieci czują się spokojniejsze i silniejsze, przekonują się że mają wsparcie i zostały zrozumiane”. (Cz. 1, s. 18).

 
ImageMichał Rusinek : Kopciuszek. Wydaw. Jacek Santorski, 2009
 
Co zrobić, żeby zachęcić dzieci do czytania, jak pracować z lekturą znaną od pokoleń? Są sposoby, żeby uatrakcyjnić takie zajęcia – przykładowo uwspółcześnić znane baśnie i opowieści.  W taki sposób Michał Rusinek przedstawia Kopciuszka. A jest to historia o bardzo nowoczesnym Kopciuszku rozmiłowanym w kolorowych magazynach dla pań i o synu szemranego biznesmena, który jest współczesną odmianą księcia. W roli szklanego pantofelka - najmodniejszy model sportowego buta znanej firmy. Znakomita bajka dla dzieci i dorosłych, przestrzegająca przez naśladowaniem innych i zbytnim hołdowaniem modnym nowinkom.

 
ImageDorota Skwarek : Instynkt agresji: opowiadania terapeutyczne o dojrzewaniu. Dla młodzieży, rodziców, nauczycieli. Toruń, 2007
 
Jest to zbiór krótkich opowiadań, w których można szukać odpowiedzi na pytania: czym jest agresja, jak działa, co robić jeśli czujemy gniew, co robić kiedy jesteśmy atakowani. Autorka zaczerpnęła wątki z codziennego życia; jej bohaterowie przeżywają załamania, spotykają destrukcyjnych ludzi, mają problemy w szkole i w domu, dotykają ich tragedie. Jednak często znajduje się ktoś, dzięki komu odcinają się od złych wpływów. „Ta książka daje nadzieję. Pozwala zdesperowanym rodzicom i zagubionym młodym ludziom skoncentrować się na własnych możliwościach porozumienia i wzajemnego wspierania się w trudnym, ale jakże ważnym dla całego życia człowieka, okresie dojrzewania”. (s. 5)

 
ImageEwa Wilanowska, Joanna Walczak : Czarodziejskie bajki : scenariusze zajęć do programu profilaktyczno-wychowawczego o charakterze biblioterapeutycznym dla klas I-III szkoły podstawowej. Lublin, 2005
 
Autorki przedstawiły cele programu, metody pracy i wskazówki do realizacji. Scenariusze zajęć zamieszczone w książce bazują na literaturze dla dzieci. Towarzyszy im odpowiednio dobrana muzyka. Każdy ze scenariuszy porusza istotne zagadnienie: znaczenie przyjaźni, umiejętności radzenia sobie z problemem, lękiem, rozwijanie umiejętności odczytywania emocji i nastrojów.


ImageZELENAY Ewa : Bajkowe mosty, czyli całkiem inne bajki rodzinne. Kielce : Wydawnictwo Jedność, 2007, s. 153.
 
Bohaterami terapeutycznych opowiadań Ewy Zelenay są zwierzęta, przedmioty czy pory roku. Problemy dotykające postacie są takie same, jakich mogą doświadczać dzieci. Flet miał kłopoty w nauce, był samotny w klasie i nigdy nikt nie próbował go zrozumieć. Mały parasolek czuł lęk przed światem, innymi dziećmi i parasolkowym przedszkolem. Groszek był uparty i zły, dymka skromna i nieśmiała. Każda z opowieści przynosi pozytywne przesłanie.


ImageHAMID HABIBI : Drugie skrzydło. Warszawa : Fraszka Edukacyjna, 2009, s. 170.
Autorka zadedykowała książkę młodzieży z Ośrodka Readaptacyjnego „Powrót z U” w Cholewiance oraz osadzonym w Areszcie Śledczym w Lublinie.

 
W Areszcie Śledczym w Lublinie zorganizowano program resocjalizacji i społecznej readaptacji skazanych „Pióra motyla”, polegający na udziale skazanych w realizacji słuchowiska na podstawie bajek terapeutycznych Roberta Karwata. Udział w projekcie miał stanowić rodzaj terapii, pozwalającej na kształtowanie umiejętności radzenia sobie z problemem samotności, rozłąki, trudności w wyrażaniu uczuć.


ImageNIESŁUCHOWSKA Anna : Bajki I opowiadania w terapii I psychoedukacji dzieci. Płock : „IWANOWSKI” Wydawnictwo i Poligrafia, 2006, s. 31.
 
Autorka proponuje historie, które mogą pomóc w zainicjowaniu rozmowy z dzieckiem na trudne tematy, pozwolą dziecku zidentyfikować się z bohaterem bajki i w ten sposób nazwać swoje problemy.


ImageVRETTOS Adrienne Maria: Skóra. Warszawa: Wydawnictwo Stentor, 2008, s. 206.
 
„Chcę to opowiedzieć. Mam prawo to opowiedzieć. Nawet jeśli nie pytaliście, musicie tego wysłuchać”. Narratorem powieści jest czternastoletni Donnie. Chłopiec opowiada o chorej na anoreksję siostrze i jej przegranej walce z chorobą. Donnie ma nadzieję, że jeśli usunie się w cień, to uratuje związek rodziców i ocali Karen. Ale nawet śmierć siostry nie jest w stanie zapobiec rozkładowi więzi rodzinnych. Podczas kolejnej kłótni rodziców zrozpaczony chłopiec woła „ Nigdy mnie nie widzicie! Widzicie tylko ją, nawet kiedy już jej nie ma, widzicie tylko ja. Zniknąłem, żeby mogła wyzdrowieć! Nigdy was o nic nie prosiłem! Zniknąłem, a wy nawet tego nie zauważyliście! A teraz jej nie ma, a ja jestem tutaj! Ja jestem tutaj!” (s. 202).


Ostatnia aktualizacja ( poniedziałek, 29 lutego 2016 )
Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce