Logo strony BP w Ostrołęce
piątek, 24 września 2021
 
Relacja z obchodów Światowego Dnia Turystyki PDF Drukuj E-mail
Napisał Małgorzata Komor   
środa, 08 grudnia 2010
„Cudze chwalicie, swego nie znacie…”
 
W związku z obchodami Światowego Dnia Turystyki dnia 27 września 2010 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Wyszkowie odbyło się spotkanie z miłośnikiem przyrody i turystyki panem Jerzym Sitkiem z Klubu Przyrodniczo-Turystycznego „Leśna Szkoła” działającego przy WOK „Hutnik”. W spotkaniu udział wzięli nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Wyszkowie. Motywem przewodnim spotkania były słowa polskiego bajkopisarza Stanisława Jachowicza „Cudze chwalicie, swego nie znacie, Sami nie wiecie, co posiadacie”. Spotkanie to miało na celu:
  • promocję naturalnych walorów turystyczno-przyrodniczych Wyszkowa i okolicznych terenów;
  • zachęcanie młodzieży poprzez turystykę do pogłębiania wiedzy o regionie, poznawania jego historii i dziedzictwa kulturowego;
  • popularyzowanie wśród młodzieży aktywnej i odpowiedzialnej turystyki.
J. Sitek przekazał zebranym wiele interesujących informacji o regionalnej turystyce i przyrodniczych atrakcjach najbliższej okolicy. W bardzo obrazowy sposób opowiadał o organizowanych wycieczkach pieszych, rowerowych, spływach kajakowych i rejsach żeglarskich. Zaprezentował również zebranym projekcję fotografii z turystycznych szlaków. Zaproszony gość zachęcał młodzież do zwiedzania unikatowych pod względem przyrodniczym miejsc regionu, poznawania występujących tu siedlisk fauny i flory. Bezpośredni kontakt z otoczeniem, może okazać się bowiem doskonałą inspiracją do odkrywania regionalnej historii. Uczestnicy spotkania otrzymali od pana Sitka turystyczne gadżety ufundowane przez Urząd Miejski w Wyszkowie. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii promujących urocze zakątki Ziemi Wyszkowskiej i okolic, których autorami są m.in. Bielawski K., Czapski W., Sitek J.
Osoby czytające ten artykuł, serdecznie zapraszam do odwiedzania naszego regionu, zapewniam, że znajdują się tu miejsca, które warto zobaczyć i ludzie, których warto poznać.

 

 

Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce