Logo strony BP w Ostrołęce
piątek, 26 kwietnia 2024
 
Lekcja historii regionalnej w Bibliotece Pedagogicznej w Wyszkowie PDF Drukuj E-mail
Napisał Małgorzata Komor   
wtorek, 16 sierpnia 2011
Lekcja historii regionalnej w Bibliotece Pedagogicznej w Wyszkowie

Dnia 9.06.2011 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Wyszkowie miała miejsce lekcja historii regionalnej. Do biblioteki został zaproszony pracownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie, regionalista Mirosław Powierza, który z wielkim zaangażowaniem i pasją odkrywa przeszłość lokalnych społeczności. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 w Wyszkowie. Zaproszony gość przekazał młodzieży informację o źródłach zdobywania wiedzy historycznej. Mówił o Archiwum Głównym Akt Dawnych i Archiwum Akt Nowych w Warszawie, archiwach lokalnych takich jak: archiwa parafialne, powiatowe i wojskowe. Wspominał również o dostępnych wydawnictwach książkowych z zakresu historii regionalnej, publikacjach w prasie lokalnej, organizowanych wystawach fotografii, materiałach promocyjnych, mapach, przewodnikach, stronach internetowych gmin powiatu wyszkowskiego. Mówił, iż doskonałym źródłem poznawania lokalnej historii były miejscowe badania archeologiczne, w trakcie których odkryto wiele cennych miejsc i eksponatów w tym, m.in. cmentarzyska i przedmioty z okresu wpływów rzymskich, II-IV w. n.e. Badania takie były prowadzone m.in. w okolicach Kamieńczyka, Pniewa, Dąbrówki, w Porządziu, Tuchlinie, Ślubowie, Deskurowie, Kornaciskach, Wyszkowie. Mirosław Powierza opowiadał zebranym o przeszłości Wyszkowa, zmianach jakie zaszły w stylu życia lokalnej społeczności i w sferze zagospodarowania przestrzennego, od czasów przedwojennych do chwili obecnej. Zwrócił uwagę, że wiele budynków, nazw ulic już dzisiaj nie istnieje, dlatego też tak ważne są wszelkie działania zmierzające do ocalenia od zapomnienia ulotnej przeszłości. Wiele miejsca poświęcił starym fotografiom, które są świadectwem przemian zachodzących w obszarze miejscowej architektury i kultury. Prelegent zaznaczył też, że dzięki zaangażowaniu i współpracy lokalnej społeczności udało się zgromadzić ponad 260 starych fotografii (kilka lat temu było ich zaledwie 15), które znajdują się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie. Podkreślał, jak ważne jest przywiązanie do rodzinnych stron i miejscowości, apelował do młodzieży, aby nie wstydzili się swoich przodków i folkloru, rozwijali zainteresowania regionem, zbierali rodzinne zdjęcia i materiały o przeszłości rodziny. Zachęcał do spisywania lokalnych legend i opowieści dziadków i rodziców. Poinformował biorących udział w spotkaniu, że dział regionalny Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie gromadzi wszelkie materiały odtwarzające historię powiatu wyszkowskiego.
Po zakończonym spotkaniu młodzież pokazywała regionaliście stare fotografie, przyniesione z rodzinnych domów.
Spotkaniu towarzyszyła okolicznościowa wystawa, na której prezentowano publikacje z zakresu historii regionalnej, pochodzące ze zbiorów naszej biblioteki oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie. Zamieszczono również ciekawe cytaty i sentencje mówiące o tym, czym powinna być dla Nas historia i ojczyzna. Eksponowane były także stare fotografie (osób, wydarzeń i miejsc Wyszkowa), udostępnione przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie.
Myślę, że spotkanie to przyniosło młodzieży dużo korzyści poznawczych, a treści o regionie przekazane przez pana Mirosława Powierzę, będą inspiracją do poznawania historii swoich małych ojczyzn oraz kultywowania regionalnych tradycji i kultury.

 


Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce