Logo strony BP w Ostrołęce
czwartek, 25 kwietnia 2024
 
Tydzień Edukacji Globalnej w Bibliotece Pedagogicznej w Wyszkowie PDF Drukuj E-mail
Napisał Małgorzata Komor   
piątek, 30 grudnia 2011
Tydzień Edukacji Globalnej w Bibliotece Pedagogicznej w Wyszkowie

Biblioteka Pedagogiczna w Wyszkowie, już po raz trzeci włączyła się w organizację Tygodnia Edukacji Globalnej, który w 2011 r. obchodzony był w dniach 12-20 listopada pod hasłem „DZIAŁAJ DLA ŚWIATA!”. W ramach TEG-u, w bibliotece promowano materiały informacyjne związane z Tygodniem Edukacji Globalnej oraz eksponowana była wystawa BY ZIEMIA POZOSTAWAŁA PIĘKNA I ZASOBNA, na której zamieszczono książki i intrygujące cytaty dotyczące ekologii i ochrony środowiska. Ponadto, wśród czytelników odwiedzających w tych dniach bibliotekę, prowadzono akcję informacyjną i rozdawano ulotki, reklamujące ideę TEG-u. Plakaty o Tygodniu Edukacji Globalnej przekazywane były do bibliotek szkolnych i publicznych powiatu wyszkowskiego.
W bibliotece odbyła się prelekcja na temat „Ochrona środowiska w gminie Wyszków”, którą wygłosiła pani Marta Ciuraj – Makarewicz, podinspektor ds. ochrony środowiska Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkalnictwa i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Wyszkowie. W spotkaniu udział wzięli uczniowie z Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie. Pani podinspektor przedstawiła zebranym m.in. podstawy prawne dotyczące ochrony środowiska i zadania gminy w tym zakresie. Mówiła o podejmowanych w gminie przedsięwzięciach na rzecz ochrony środowiska oraz zaprezentowała dane liczbowe, obrazujące skalę odpadów komunalnych na terenie gminy. Przybliżyła również młodzieży zagadnienie segregacji wytwarzanych odpadów i zachęcała do ich sortowania. Podkreślała przy tym, że segregacja jest korzystna dla środowiska, naszego zdrowia, ale i dla naszego portfela. Segregując śmieci, ograniczamy koszty zużytych do produkcji materiałów, energii i wody, przez co wpływamy w pewien sposób, na wysokość rynkowych cen. Podczas wykładu prelegentka wspomniała także o ochronie obszarów Natura 2000, na których to znajduje się gmina Wyszków. Zwróciła uwagę, że ochrona środowiska jest obowiązkiem całego społeczeństwa i każdy powinien tak postępować, aby minimalizować negatywny wpływ naszych działań na środowisko przyrodnicze. – Warto zapamiętać, że ochrona środowiska to jest przede wszystkim egoistyczna dbałość o siebie – podsumowała swoje wystąpienie pani Marta Ciuraj – Makarewicz. Po zakończonej prelekcji młodzież obejrzała interesujący film pt. „Czy zasypią nas śmieci?”.
Było to bardzo pouczające spotkanie, które miało na celu zwrócenie uwagi na poczucie odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę oraz inspirowanie młodzieży do podejmowania świadomych i właściwych zachowań, służących zapobieganiu postępującej degradacji środowiska przyrodniczego.
 

 
 


Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce