Logo strony BP w Ostrołęce
sobota, 20 kwietnia 2024
 
Ocalić od zapomnienia PDF Drukuj E-mail
Napisał Małgorzata Komor   
piątek, 25 maja 2012
Ocalić od zapomnienia
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, który obchodzony jest na całym świecie 18 kwietnia, w Bibliotece Pedagogicznej w Wyszkowie odbyło się spotkanie, którego gośćmi specjalnymi były panie Małgorzata Biedrzycka i Jadwiga Jagielska z Delegatury w Ostrołęce Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. W spotkaniu udział wzięli uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wyszkowie. Podczas spotkania, zaproszone panie przybliżyły młodzieży wybrane regulacje prawne i definicje, dotyczące ochrony zabytków i opieki na zabytkami. Mówiły m.in. o formach oraz sposobach ochrony zabytków, ewidencji i rejestrze zabytków, jak też o procedurach związanych ze sporządzaniem dokumentacji obiektów zabytkowych. Przedstawiły zasady finansowania opieki nad zabytkami, zadania organów ochrony zabytków, zakres działania i zadania Delegatury Ostrołęckiej. Wspomniały również zebranym, o polskich zabytkach, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Uczniowie mogli obejrzeć pokaz multimedialny (przygotowany i komentowany przez prelegentki), prezentujący wiele zabytków znajdujących się w powiecie wyszkowskim. Młodzież dowiedziała się, że na naszym terenie mamy zabytkowe kościoły, kapliczki, cmentarze i nagrobki, parki, dwory, zespoły pałacowo-parkowe, budynki i budowle oraz wiele eksponatów ruchomych.
Celem spotkania było upowszechnianie wiedzy o zabytkach powiatu wyszkowskiego oraz zachęcanie młodzieży do poznawania historii i dziedzictwa kulturowego regionu. Warto ocalić od zapomnienia dorobek minionych pokoleń, wykazywać zainteresowanie i dbałość o zabytki lokalne, aby jak najdłużej mogły być dowodem zmian, zachodzących na przestrzeni wieków, w sferze miejscowej kultury i architektury. 
Spotkaniu towarzyszyła wystawa promująca obiekty zabytkowe Ziemi Wyszkowskiej, na której znalazły się zdjęcia autorstwa Wiesława Czapskiego, Jerzego Makowskiego, Jerzego Sitka oraz zdjęcia udostępnione przez Urząd Miejski w Wyszkowie. Ekspozycja zawierała również fotografie pochodzące ze stron internetowych popularyzujących turystykę oraz gmin i parafii powiatu wyszkowskiego. Na wystawie zamieszczono także wykaz wpisanych do rejestru zabytków, obiektów zabytkowych z gminy Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka, Wyszków i Zabrodzie.
 

 
 


Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce