Logo strony BP w Ostrołęce
wtorek, 16 kwietnia 2024
 
Wanda Leszczyńska - wspomnienia
Napisał Edyta Rogala   

Wspomnienia

ImageWanda Leszczyńska – pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce filii w Makowie Mazowieckim w latach 1972 – 1993, od 1973 r. kierownik tej placówki. Wcześniej nauczycielka nauczania początkowego i języka polskiego. Przeszkolenie bibliotekarskie zdobyła kończąc Studium Specjalne w Olsztynie. W 1983 r. ukończyła studia bibliotekarskie magisterskie na WSP w Olsztynie. Od 1990 była doradcą metodycznym nauczycieli bibliotekarzy szkolnych. W 1993 r. odeszła na emeryturę. Mieszka w Makowie Maz.

Do roku 1975 biblioteki pedagogiczne powiatowe podlegały merytorycznie Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej w Warszawie. Tam spotykałam się na naradach z ówczesną dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Powiatowej w Ostrołęce p. Marią Kruczyk.

Po reformie administracyjnej kraju w 1975 r. Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa w Ostrołęce przekształciła się w wojewódzką, a biblioteki: w Makowie Maz., Ostrowi Maz., Przasnyszu i Wyszkowie stały się filiami jej i tak jest do dziś. Na narady i szkolenia jeździłam odtąd do Ostrołęki. Tam też składało się sprawozdanie okresowe i roczne z pracy biblioteki filialnej.  

Pani Marii Kruczyk zawdzięczam to, że namówiła mnie na podjęcie studiów magisterskich, które ukończyłam, mimo bardzo trudnej sytuacji rodzinnej, jaką wtedy miałam.  

Panią Wandę Załuskę wspominam bardzo ciepło. Ceniłam ją za wysoką kulturę osobistą i takt.

Z p. Danutą Łatą i kierownikami filii współpracowałam jako doradca metodyczny.

W lokalach bibliotek pedagogicznych, które wyżej wymieniłam, organizowałam m.in. spotkania z nauczycielami, bibliotekarzami szkolnymi i zawsze mogłam liczyć na pomoc ze strony kierownictwa i pracowników.

Obecnie jestem wyłącznie na emeryturze, ale z Biblioteką Pedagogiczna w Ostrołęce mam nadal kontakt. Jestem zapraszana na spotkania z okazji Dnia Nauczyciela, a od trzech lat biorę udział w świetnie zorganizowanych wycieczkach turystycznych. Wycieczki to moja pasja od dziecka, którą staram się kontynuować, nawet mimo przeszkód natury zdrowotnej. Wspólne wyjazdy integrują nas, pozwalają lepiej się poznać i wywołują wspomnienia. Jestem wdzięczna obecnej dyrektor biblioteki – p. Annie Grabowskiej, że mogę w tych wyjazdach uczestniczyć.

Cieszę się bardzo z faktu, że Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce i jej filie mają skomputeryzowane w całości zbiory biblioteczne, stanowiąc tym samym jedną sieć. Czytelnik może obecnie bardzo szybko znaleźć potrzebną mu informację dotyczącą zbiorów każdej z tych bibliotek. Może też skserować potrzebne mu materiały, zarówno z książek jak i z czasopism. 

Pisząc monografię biblioteki pedagogicznej w Makowie Maz. jako pracę magisterską zawarłam we wnioskach pewne postulaty na przyszłość. Obecne działania bibliotek przerosły moje wcześniejsze oczekiwania.

Kiedy usłyszałam, że w ramach oszczędności los bibliotek pedagogicznych może być niepewny, zastanawiałam się nad sensem tych decyzji, do których oby nie doszło. To znaczyłoby zaprzepaszczenie wysiłków i dorobku wielu pokoleń bibliotekarzy, którzy z poświęceniem, nie licząc często godzin pracy, organizowali zaplecze naukowe dla kadr nauczycielskich oraz młodzieży uczącej się, a głównie studiującej w trybie zaocznym.

Mam nadzieję, że placówki te przetrwają i będą dalej służyć społeczeństwu.

Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce