Logo strony BP w Ostrołęce
środa, 22 marca 2023
 
Zagrożenia społeczne  filmy na DVD
Napisał Hanna Mierzejewska   
piątek, 30 listopada 2012

Zagrożenia społeczne – filmy na DVD

Zestawienie zawiera filmy do wykorzystania w pracy profilaktyczno-wychowawczej na temat: alkoholizmu, narkomanii, AIDS, palenia tytoniu, dopalaczy, przemocy i agresji, uzależnienia od komputera (Internetu)

Alkohol

Alkohol [DVD] / scen. Grażyna Wilczyńska ; reż. Zbigniew Borek.
Nadarzyn : Lissner Studio, 2006 ; 1 płyta wiz. (DVD) (30 min).
Seria : Programy Profilaktyczno-EdukacyjneZestaw składający się z płyty DVD zawierającej film profilaktyczny oparty na formule programu "Decyzja należy do Ciebie", oraz dwa filmy stanowiące przestrogę dla tych wszystkich, którzy uważają, że alkohol to problem, który ich nie dotyczy, jak też książki zawierającej podstawowe informacje o alkoholu, jego szkodliwości i wpływie na psychikę młodego człowieka.
Płyta zawiera filmy: 1.Cena przyjaźni (Historia Joli i Marcina, uczniów liceum, przedstawiona jest w trzech aktach.
W każdym akcie poznajemy lepiej naszych bohaterów, jesteśmy też świadkami narastającego problemu Joli. Zauważa u swojego przyjaciela zmiany w zachowaniu wynikające z coraz częstszych kontaktów z alkoholem. W końcu dochodzi do najgorszego – jej własny chłopak wraz z grupą kolegów okrada ją. Jak powinna postąpić, gdzie szukać pomocy? Na te I na inne pytania starają się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji. W przerwach między kolejnymi aktami zastanawiają się na istotą problemu odnosząc go do własnych doświadczeń życiowych. Zadaniem prowadzącego program jest właściwe moderowanie dyskusji tak, aby uzyskać założone cele – przekazać w atrakcyjnej formie informacje dotyczące alkoholu i mechanizmów powstawania uzależnień. Pytanie główne stawiane uczestnikom brzmi: „Czy Jola powinna spotykać się z Marcinem?“) (17 min) ; 2.Medal olimpijski (Historia uzdolnionej dziewczyny mającej szansę na wielką karierę sportową. Niewinnie wyglądający kontakt z alkoholem, w tym przypadku piwem nie uważanym często za alkohol niszczy tą szansę i radykalnie zmienia życie naszej bohaterki) (4 min) ; 3.Świadectwo dojrzałości (Zdana matura, otwarta droga do kariery, plany na przyszłość – wszystko to znika z powodu braku umiejętności odmowy wypicia alkoholu w towarzystwie rówieśniczym. Pozostaje tylko perspektywa długich lat spędzonych w więzieniu) (9 min).
Program przeznaczony dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
DVD 1861

Dziękuję... nie piję! [DVD] / scen. i reż. Kuba Snochowski, Marcin Wołkowicz.
Polska : TUTTO Arts & Media, Kraków : "Rubikon", 2005 ;1 płyta wiz. (DVD) (21 min).
Materiał filmowy mogący posłużyć wychowawcom i pedagogom jako pomoc w przeprowadzeniu lekcji profilaktycznej na temat uzależnienia od alkoholu. W filmie zaprezentowano: fabularyzowane scenki przedstawiające początki picia alkoholu w grupie rówieśniczej, świadectwo młodego człowieka z rodziny dotkniętej alkoholizmem oraz alternatywne (asertywne) zakończenie fabularyzowanych scenek.
Film edukacyjny dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 906

Obietnica [DVD] / na podstawie sztuki teatralnej Roberta Turleja ; adaptacja tv i reż. Dariusz Regucki.
Kraków : Dom Wydawniczy Rafael, 2006.
1 płyta wiz. (DVD) (30 min) + druk : Co każdy powinien wiedzieć o alkoholu : materiały pomocnicze / Piotr Tomasz Nowakowski : 22 s.
Seria : Lekcje Przestrogi
Jeden z serii pięciu filmów o współczesnych zagrożeniach młodzieży, zalecany do wykorzystania w szkole. Do każdego filmu dołączono materiały pomocne w przeprowadzeniu lekcji i dyskusji.
DVD 372

Piłem i brałem [DVD].
Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt - Kom, [2009] ; 1 płyta wiz. (DVD) (33 min).
Seria :  Nie Zamykaj Oczu
W filmie przedstawiamy prawdziwą historię młodego, inteligentnego i bystrego chłopaka, który przez brawurę w wieku trzynastu lat zasmakował alkoholu i narkotyków. Tomek opowiada o początkach i konsekwencjach uzależnienia. Komentarza do filmu udzielił Pan Michał Kurdziej - pedagog, specjalista uzależnień. Kierownik Oddziału Dziennego Terapii Uzależnień w "Centrum Psychiatrii" w Katowicach.
Film dla nauczycieli i pedagogów z przeznaczeniem do wykorzystania na lekcjach dla młodzieży w wieku od 12 do 19 lat oraz rodziców i katechetów.
DVD 1741

Palenie tytoniu


Asertywność : szkoła podstawowa. Cz.2, Koledzy [DVD] /scen. Dariusz Regucki, Bartłomiej Regucki ; reż. Dariusz Regucki.
Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt - Kom, 2011 ; 1 płyta wiz. (DVD) (9 min).
Film z serii "Asertywność" o paleniu papierosów. Seria filmów pokazujących co jest istotą asertywności? Filmy zostały zrealizowane w sposób bardzo realistyczny z udziałem dzieci. Konwencja filmów jest fabularna bez zbędnej dydaktyki, co powoiduje, że opowiedziane historie są bardzo prawdziwe i spotykają się z żywą reakcją widza. Dodatkowym elementem filmu jest rozmowa ze znaną psycholog Iwoną Anną Wiśniewską, która w przystępny sposób odpowiada na pytania związane z tematem asertywności.
Do filmu jest dołączony szczegółowy konspekt do przeprowadzenia lekcji z wykorzystaniem filmu. Konspekt opracowany przez pedagoga pozwala zrealizować lekcję w sposób bardzo dynamiczny, nowatorski i twórczy z zaangażowaniem wszystkich uczniów w klasie.
Film przeznaczony dla uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej.
DVD 1844

Nieszkodliwy papieros [DVD] / scen. i reż. Carl Charlson.
USA : WGBH Educational Foundation, 2001 ; 1 płyta wiz. (DVD) (47 min).
Wpływ palenia na zdrowie oraz przemysł tytoniowy zmierzający do produkcji nieszkodliwych papierosów.
DVD 292

Nikotyna - lagalny narkotyk [DVD] / scen. i reż. Dariusz Regucki.
Kraków : Dom Wydawniczy Rafael, 2007 ; 1 płyta wiz. (DVD) (9 min) + Konspekty pracy na podstawie filmów : dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich : 28 s.
Seria : Lekcje Przestrogi 2
Drugi pakiet filmowy o współczesnych zagrożeniach, składający się z pięciu filmów DVD, przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkolnej, zalecany do wykorzystywania w celach edukacyjnych i wychowawczych. Każdy z filmów to w większości oparta na faktach - fabularna opowieść o losach młodych ludzi i opiekunów, których dotyka problem: ADHD, uzależnienia od nikotyny, komputera i internetu, nawiązywaniu niebezpiecznych w skutkach przyjaźni. Każdy z filmów został zakończony stosownym komentarzem psychologa.
DVD 705

Palenie [DVD].
Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt - Kom, [2009] ; 1 płyta wiz. (DVD) (28 min).
Seria : Nie Zamykaj Oczu
Film ukazuje negatywny wpływ papierosów na ludzkie życie. Poznajemy w nim wypowiedzi nie tylko lekarzy specjalistów, ale również pacjentek, u których wieloletnie palenie spowodowało poważne problemy ze zdrowiem. Pozytywnym przykładem jest Rahim - polski artysta i producent hip-hopowy, któremu po 12 latach udało się rzucić palenie.
Filmy skierowane do nauczycieli i pedagogów do wykorzystania na lekcjach dla młodzieży w wieku od 12 do 19 lat, oraz rodziców i katechetów.
DVD 1743

Problematyka antynikotynowa [DVD] / scen. Anna Winczakiewicz, Jan Zarzycki ; reż. Anna Winczakiewicz ; real. Jan Zarzycki.
Warszawa : Wytwórnia Filmów Medycznych PZWL, 1980-1990 ; Warszawa : Zakład Wytwarzania Filmów Naukowych, 1980 ; 1 płyta wiz. (DVD) (66 min).
Płyta zawiera filmy: 1.Papieros - kaprys czy... (Film ukazuje szkodliwość palenia tytoniu oraz wskazuje, że palenie nie czyni dorosłym) (15 min) ; 2.Zdecyduj sam (Film ukazuje najczęstsze przyczyny i okoliczności rozpoczynania palenia, proces przeradzania w nałóg i szkodliwość tego nałogu dla organizmu człowieka) (22 min) ; 3.Zdrowie tak - nikotyna nie (Film ukazuje szkodliwość palenia tytoniu oraz zgubny wpływ nałogu na poszczególne funkcje organizmu) (15 min) ; 4.Lekcja (Film ukazuje proces rehabilitacji chorych po operacyjnym zabiegu usunięcia krtani z powodu raka wywołanego nałogowym paleniem tytoniu) (14 min).
DVD 1077

Zagrożenie zdrowia [DVD] / real. Peter Molloy [et al.].
Wielka Brytania : BBC, 1999 ; 1 płyta wiz. (DVD) (74 min).
Płyta zawiera: 1. Wojny tytoniowe - Zapalimy? / real. Peter Molloy, Marc Hedgecoe (47 min) ; 2. AIDS - wielkie pieniądze, wielkie kontrowersje / real. Luc Hermann (27 min).
DVD 291

Żyjąc higienicznie - żyjesz dłużej [DVD] / %c real. Ryszard Moch.
Polska : Trans Media Corporation, 1993 ; 1 płyta wiz. (DVD) (ca 15 min).
10 odcinków po 1,5 - 2 min o tematyce prozdrowotnej (higiena, środowisko, aktywność fizyczna, odżywianie, nikotyna, alkohol, narkotyki, stres, aids).
DVD 1096

Społeczne zagrożenia [DVD] / reż. Fiona Connelly [et al.].
USA : Home Box Office, 1989 ; Francja : ARTE, 2005 ; 1 płyta wiz. (DVD) (100 min).
Płyta zawiera: 1.AIDS - prawda lub lęk / reż.Fiona Connelly (47 min) ; 2.Jak ustrzec dziecko przed narkotykami / real.All Seserronora (28 min) ; 3.Narkotyki i mózg. Tytoń i alkohol - trucizny w wolnej sprzedaży / real.Christine Carriere (50 min).
DVD 294

Narkotyki

Chleb i światło [DVD] / realiz. Miłosz Kozioł. Na Metadonie / scen. i realiz. Anna Goroll-Kaszewska, Mariusz Sykut.
Kraków : Wydawnictwo WAM - Studio Inigo, 2009 (Warszawa : Telewizja Polska S.A., 2008-2009).
1 płyta wiz. (DVD) (28 min).
Seria : Uwaga Życie!
Filmy edukacyjne z serii: Uwaga życie! pokazujące problemy współczesnego świata, z którymi spotykamy się na co dzień. Film "Chleb i światło to opowieść o Adamie, który urodził sie już uzależniony od narkotyków - jego matka nałogowo brała heroinę, on sam wszedł na ścieżkę narkotyków w wieku 9 lat. Pobyt w ośrodku leczenia uzależnień pomógł mu w wewnętrznej przemianie. Film "Na metadonie" to opowieść o mieszkańcach hostelu dla narkomanów usytuowanym obok wysypiska śmieci w Baryczy, a także o kuracji metadonem, który jest substytutem heroiny.
Płyta zawiera: 1.Chleb i światło (18:48) ; 2.Na metadonie (9:21).
Film adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Jest także doskonałą pomocą dydaktyczną dla wychowawców w szkole.
DVD 1733

Dziękuję... nie biorę! [DVD] /scen. i reż. Kuba Snochowski, Marcin Wołkowicz.
Polska : TUTTO Arts & Media, Kraków : "Rubikon", 2005 ; 1 płyta wiz. (DVD) (28 min).
Materiał filmowy mogący posłużyć wychowawcom i pedagogom jako pomoc w przeprowadzeniu lekcji profilaktycznej na temat uzależnienia od narkotyków. W filmie zaprezentowano: fabularyzowane scenki przedstawiające początki brania w grupie rówieśniczej, świadectwo narkomana leczącego się w ośrodku oraz alternatywne (asertywne) zakończenie fabularyzowanych scenek.
Film edukacyjny dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 905

Narkotyki [DVD] / scen. Grażyna Wilczyńska, Adam Nyk ; reż. Zbigniew Borek.
Nadarzyn : Lissner Studio, [2010] (Warszawa : Studio Filmowe Kobart, 200?).
1 płyta wiz. (DVD) (57 min) + druk : Narkotyki : 72 s.
Seria : Programy Profilaktyczno-Edukacyjne
Program profilaktyczny oparty na formule programu "Decyzja należy do Ciebie". Materiały do samodzielnego przeprowadzenia interaktywnej debaty z młodzieżą - książka i płyta DVD zawierająca 2 filmy "Ważne wybory" i "Tak czy nie" oraz wywiad z Adamem Nykiem - kierownikiem Rodzinnej Poradni MONAR w Warszawie.
DVD 1810

Narkotyki i mózg [DVD] / real. Christine Carriere, Matthias Sanderson.
Francja : ARTE, 2005 ; 1 płyta wiz. (DVD) (101 min).
Płyta zawiera: 1.Kokaina i środki stymulujące - mechanizmy przyjemności (51 min) ; 2.Opioidy i leki uspokajające - od przyjemności do uzależnienia (50 min).
DVD 505

Piłem i brałem
[DVD].
Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt - Kom, [2009] ; 1 płyta wiz. (DVD) (33 min).
Seria :  Nie Zamykaj Oczu
W filmie przedstawiamy prawdziwą historię młodego, inteligentnego i bystrego chłopaka, który przez brawurę w wieku trzynastu lat zasmakował alkoholu i narkotyków. Tomek opowiada o początkach i konsekwencjach uzależnienia. Komentarza do filmu udzielił Pan Michał Kurdziej - pedagog, specjalista uzależnień. Kierownik Oddziału Dziennego Terapii Uzależnień w "Centrum Psychiatrii" w Katowicach.
Film dla nauczycieli i pedagogów z przeznaczeniem do wykorzystania na lekcjach dla młodzieży w wieku od 12 do 19 lat oraz rodziców i katechetów.
DVD 1741

Problematyka AIDS i narkomanii [DVD].
Warszawa : Wytwórnia Filmów Medycznych PZWL, 1989-1990 ; 1 płyta wiz. (DVD) (58 min).
Płyta zawiera: 1.AIDS - choroba, której można uniknąć / scen. i reż. Mariusz Popielarski ; zdj. Andrzej Kalinowski (15 min) ; 2.Nietolerancja / scen. i reż. Mariusz Popielarski ; zdj. Andrzej Kalinowski (11 min) ; 3.Czy przyjaciel? / scen. i reż. Mariusz Popielarski ; zdj. Andrzej Kalinowski (15 min) ; 4.Byłam narkomanką / scen. Urszula Chróścikowska ; reż. Danuta Wejroch ; zdj. Andrzej Kalinowski (17 min).
DVD 1076

Społeczne zagrożenia [DVD] / reż. Fiona Connelly [et al.].
USA : Home Box Office, 1989 ; Francja : ARTE, 2005 ; 1 płyta wiz. (DVD) (100 min).
Płyta zawiera: 1.AIDS - prawda lub lęk / reż.Fiona Connelly (47 min) ; 2.Jak ustrzec dziecko przed narkotykami / real.All Seserronora (28 min) ; 3.Narkotyki i mózg. Tytoń i alkohol - trucizny w wolnej sprzedaży / real.Christine Carriere (50 min).
DVD 294

Społeczne zagrożenia [DVD] / reż. John L'Ecuyer [et al.].
Kanada : FIX FILMS ; Francja : ARTE, 1998 ; 1 płyta wiz. (DVD) (104 min).
Płyta zawiera: 1.Narkotyki / reż.John L'Ecuyer (47 min) ; 2.Być skinem / reż.D.M. Martin (57 min).
DVD 293

Szkoła bez dealera - przenikanie narkotyków do szkół [DVD] / [zespół aut. Ewa Ćwikła, Hanna Radziszewska, Barbara Plucner].
Poznań : Wydawnictwo Forum,  2007 ; 1 płyta wiz. (DVD) (11 min) +  Broszura : 78 s.
Seria : Lekcje Wychowawcze na DVD
Komplet materiałów dydaktycznych poświęconych problemowi przenikania narkotyków do szkół. Broszura zawiera scenariusze: lekcji wychowawczej, wywiadówki, szkolenia dla rady pedagogicznej oraz materiały merytoryczne.
DVD 570

Życie pod murem [DVD] / na podstawie sztuki teatralnej Roberta Turleja ; adaptacja tv i reż. Dariusz Regucki.
Kraków : Dom Wydawniczy Rafael,  2006 ; 1 płyta wiz. (DVD) (28 min) + druk : Co każdy powinien wiedzieć o narkotykach : materiały pomocnicze / Piotr Tomasz Nowakowski : 24 s.
Seria : Lekcje Przestrogi
Jeden z serii pięciu filmów o współczesnych zagrożeniach młodzieży, zalecany do wykorzystania w szkole. Do każdego filmu dołączono materiały pomocne w przeprowadzeniu lekcji i dyskusji.
DVD 376

Żyjąc higienicznie - żyjesz dłużej [DVD] / %c real. Ryszard Moch.
Polska : Trans Media Corporation, 1993 ; 1 płyta wiz. (DVD) (ca 15 min).
10 odcinków po 1,5 - 2 min o tematyce prozdrowotnej (higiena, środowisko, aktywność fizyczna, odżywianie, nikotyna, alkohol, narkotyki, stres, aids).
DVD 1096

AIDS

AIDS [DVD] / real. Aleksandra Frykowska [et al.].
Warszawa : TVP SA, 1998 ; Francja : La Cinquieme, 1997 ; 1 płyta wiz (DVD) (101 min).
Seria : 360 Stopni Dookoła Ciała
Płyta zawiera: 1.Uzależnienia - narkomania / real.Aleksandra Frykowska, Michał Ratyński, Roman Płocki [et al.] (19 min) ; 2.AIDS / real.Małgorzata Kania (7 min) ; 3.W czym problem? - AIDS / real.Iwona Ciszewska, Grażyna Strzelczak-Batkowska (30 min) ; 4.Przekroczyć setkę - długowieczność / real.Roland Portiche (25 min) ; 5.Uzależnienia - alkoholizm / real.Aleksandra Frykowska, Michał Ratyński, Roman Płocki [et al.] (20 min).
DVD 287

Problematyka AIDS i narkomanii [DVD].
Warszawa : Wytwórnia Filmów Medycznych PZWL, 1989-1990 ; 1 płyta wiz. (DVD) (58 min).
Płyta zawiera: 1.AIDS - choroba, której można uniknąć / scen. i reż. Mariusz Popielarski ; zdj. Andrzej Kalinowski (15 min) ; 2.Nietolerancja / scen. i reż. Mariusz Popielarski ; zdj. Andrzej Kalinowski (11 min) ; 3.Czy przyjaciel? / scen. i reż. Mariusz Popielarski ; zdj. Andrzej Kalinowski (15 min) ; 4.Byłam narkomanką / scen. Urszula Chróścikowska ; reż. Danuta Wejroch ; zdj. Andrzej Kalinowski (17 min).
DVD 1076

Pozytywny [DVD] : AIDS - nie bój się, ale bądź ostrożny / real. Ryszard Moch.
Polska : Trans Media Corporation,1993 ; Warszawa :WF "Czołówka", 1992.
1 płyta wiz. (DVD) (34 min).
Płyta zawiera dwa filmy: 1.Pozytywny - film omawia sytuacje, w jakich można zakazić się, radzi jak uniknąć zakażenia i jak współżyć z zakażonym wirusem HIV (22 min) ; 2.AIDS - nie bój się, ale bądź ostrożny - film zwraca uwagę na możliwe drogi przenoszenia HIV i na środki zapobiegawcze (12 min).
DVD 1075

Społeczne zagrożenia [DVD] / reż. Fiona Connelly [et al.].
USA : Home Box Office, 1989 ; Francja : ARTE, 2005 ; 1 płyta wiz. (DVD) (100 min).
Płyta zawiera: 1.AIDS - prawda lub lęk / reż.Fiona Connelly (47 min) ; 2.Jak ustrzec dziecko przed narkotykami / real.All Seserronora (28 min) ; 3.Narkotyki i mózg. Tytoń i alkohol - trucizny w wolnej sprzedaży / real.Christine Carriere (50 min).
DVD 294

Zagrożenie zdrowia [DVD] / real. Peter Molloy [et al.].
Wielka Brytania : BBC, 1999 ; 1 płyta wiz. (DVD) (74 min).
Płyta zawiera: 1. Wojny tytoniowe - Zapalimy? / real. Peter Molloy, Marc Hedgecoe (47 min) ; 2. AIDS - wielkie pieniądze, wielkie kontrowersje / real. Luc Hermann (27 min).
DVD 291

Żyję bez ryzyka AIDS [DVD] / scen. i reż. Barbara Golańska.
Kraków : Wydawnictwo Rubikon, 2000 (Kraków : Fundacja Homo Homini, 2000).
1 płyta wiz. (DVD) (22 min.)+ druk.
Polski film profilaktyczno-edukacyjny z zakresu profilaktyki HIV/ AIDS.
Film oprócz prezentacji rzetelnej aktualnej wiedzy na temat HIV/AIDS, promuje postawy sprzyjające zdrowemu, odpowiedzialnemu stylowi życia i stawia pytania dotyczące konkretnych wyborów życiowych. W drugiej części poruszony zostaje problem stosunku do osób zakażonych i chorych .
Przesłaniem filmu jest myśl o tym, że życie jest zbyt interesujące i pasjonujące, by je narażać, podejmując nieprzemyślane, ryzykowne zachowania. Zachęca on młodych do tego, by chcieli i umieli "żyć bez ryzyka Aids".
Do płyty dołączony jest przykładowy scenariusz zajęć z wykorzystaniem filmu bazujący na autorskim programie profilaktyczno-wychowawczym mgr Grażyny Węglarczyk pt. "Bez ryzyka".
Film dla młodzieży gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
DVD 1587

Dopalacze

Dopalacze [DVD].
Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt - Kom, [2011] ; 1 płyta wiz. (DVD) (22 min).
Seria : Nie Zamykaj Oczu
Film przestrzega przed sięganiem po produkty zawierające substancje psychoaktywne, jakimi są dopalacze. Przedstawia historie młodych ludzi, którzy kierowani ciekawością, bądź chęcią przypodobania się towarzystwu spróbowali dopalaczy. Patrycja, Marcin, Tomek i Bartek opowiadają: jak szybko doświadczyli uzależniającej siły dopalaczy, jak łatwo zapomnieli o swoich celach w życiu i zaczęli staczać się na dno. Ich wypowiedzi powinny uświadomić innym: jak szybko dopalacze stają się nieodłącznym elementem życia, jak łatwo traci się nad tym kontrolę, oraz czy warto ryzykować własne zdrowie i życie. Komentarza do filmu, który skierowany jest dla młodzieży i dorosłych udzielił Specjalista Uzależnień Pan Krzysztof Czekaj i toksykolog kliniczny lek. Med. Tomasz Kłopotowski.
Płyta zawiera 2 wersje filmu: oryginalną i ocenzurowaną.
DVD 1849

Kolekcjonerzy mocnych wrażeń [DVD] : moda na dopalacze / scen. i reż. Renata Zając.
Kraków : Wydawnictwo WAM - Studio Inigo, 2011 ; 1 płyta wiz. (DVD) (18 min).
Seria : Uwaga Życie!
Film porusza nagłaśniany od dłuższego czasu w mediach problem sięgania przez młodych ludzi po środki określone potocznie mianem dopalaczy. Co tak naprawdę kryje się pod postacią niewinnie wyglądających pigułek i ziół? Czy fakt, że do niedawna można je było bez problemu kupić w wyspecjalizowanych sklepach, uśpił czujność rodziców i osób, które po nie sięgają? Czy dopalacze są równie groźne dla organizmu jak narkotyki? Na te i szereg innych ważnych pytań odpowiadają w filmie lekarze, psycholog, a także specjalista z zakresu medycyny sądowej. Dowiemy się, co tak naprawdę kryją w sobie magiczne pigułki, czy susz roślinny zawiera toksyczne środki o charakterze psychodelicznym, wreszcie, z jakimi konsekwencjami muszą się liczyć osoby sięgające po dopalacze.
DVD 1907

Przemoc i agresja


Agresja - Przemoc - Asertywność [DVD] / scen. Małgorzata Imielska ; reż. Dagmara Sołdek.
Nadarzyn : Lissner Studio, 200? ; 1 płyta wiz. (DVD) (23 min) + druk : Agresja - Przemoc - Asertywność : 40 s.
Seria : Programy Profilaktyczno-Edukacyjne
Program profilaktyczny oparty na formule programu "Decyzja należy do Ciebie". Pakiet zawiera materiały do samodzielnego przeprowadzenia debaty z młodzieżą - film "W pułapce", dotyczący przemocy w środowisku rówieśniczym i książkę.
DVD 1809

Agresja [DVD] .
Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt - Kom, [2009] ; 1 płyta wiz. (DVD) (19 min).
Seria : Nie Zamykaj Oczu
Film ukazuje problem wzrastającej skłonności do agresywnych zachowań wśród młodzieży. Poznajemy w nim doświadczenia 14-letniej Sandry i 20-letniego Piotra, w życiu których przemoc obecna była na co dzień. Ich wypowiedzi uświadamiają nam, jak brutalnymi prawami rządzi się świat młodego człowieka, skąd bierze się agresja i jak łatwo stać się jej ofiarą.
Filmy skierowane do nauczycieli i pedagogów do wykorzystania na lekcjach dla młodzieży w wieku od 12 do 19 lat, oraz rodziców i katechetów.
DVD 1744

Dręczyciele [DVD].
Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt - Kom, %c [2010] ; 1 płyta wiz. (DVD) (36 min).
Seria : Nie Zamykaj Oczu
Nauczyciele – wychowawcy, pedagog i dyrekcja z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Bytomia mówią o agresji słownej i czynnej jakiej sami doświadczyli w swojej pracy zawodowej. Z filmu dowiemy się również skąd bierze się tyle negatywnych emocji wśród uczniów, co wywołuje te uczucia i jak sobie z nimi radzić. Grono pedagogiczne dzieli się wskazówkami, jakie sami stosują w pracy i co im pomaga w kontakcie z trudnymi uczniami. Po obejrzeniu filmu uczeń przekona się, że nie warto przeszkadzać nauczycielowi w prowadzeniu lekcji! Że chamstwo i popisy źle się kończą! Młody widz zobaczy i usłyszy opowieść tych, którzy zachowując się niewłaściwie – łamali prawo i ponoszą teraz tego konsekwencje. Hanna Kubica – pedagog szkolny i mediator sądowy w osobnej części filmu, przeznaczonej tylko dla nauczycieli daje receptę na budowanie dobrych relacji z uczniami, ostrzega przed podejmowaniem niewłaściwych kroków, definiuje zagrożenia i ich źródła pochodzenia. Radzi jak unikać aktów agresji, coraz częściej pojawiających się w naszych szkołach.
DVD 1808

Fala, czyli pierwsze dni w szkole [DVD] / [zespół aut. Ewa Ćwikła, Hanna Radziszewska, Barbara Plucner].
Poznań : Wydawnictwo Forum,  2007 ; 1 płyta wiz. (DVD) (10 min)+ broszura : 58 s.
Seria : Lekcje Wychowawcze na DVD
Komplet materiałów dydaktycznych poświęconych problemowi tzw. fali wśród uczniów. Broszura zawiera scenariusze: lekcji wychowawczej, wywiadówki, szkolenia dla rady pedagogicznej oraz materiały merytoryczne na temat agresji i przemocy jako źródła fali.
DVD 567

Jak radzić sobie z agresją uczniów [DVD] / scen. Ewa Czech [et al.] ; reż. Paweł Filarski.
Gdańsk : Wytwórnia Filmów Szkoleniowych "Synergia", [2008] ; 1 płyta wiz. (DVD) (30 min).
Seria : Nauczyciel z Klasą
Film, przygotowuje nauczycieli do stawienia czoła zachowaniom agresywnym.
Tematyka filmu: Co to jest agresja? Jakie są jej rodzaje? Co jest przyczyną agresji? Jak przeciwdziałać zachowaniom agresywnym? Nieprawidłowe i szkodliwe reakcje nauczyciela na agresję. Zasady skutecznego reagowania na agresję. Zasady skutecznego reagowania na agresję fizyczną - bójkę uczniów. Szkolny system skutecznego postępowania z agresją. Zasady postępowania z agresją wobec nauczyciela: - kiedy reagować - jak reagować - jakie prawa w tej sytuacji przysługują nauczycielowi.
DVD 1669

Media i przemoc [DVD] / scen. Grzegorz Górny ; real. Grzegorz Górny, Nikodem Bończa-Tomaszewski.
Warszawa : FRONDA, 1998 ; 1 płyta wiz. (DVD) (50 min).
Film poruszający temat wpływu jaki mają filmy animowane, fabularne oraz gry komputerowe zawierające sceny agresji na formowanie się wrażliwości i światopoglądu dzieci, młodzieży osób dorosłych. Realizatorzy filmu uświadamiają młodzieży oraz rodzicom jaki wpływ wywierają na ich psychikę i zachowania filmy i gry komputerowe zawierające sceny agresji. Przestępstwa i morderstwa pod wpływem działania środków masowego przekazu.
W filmie wypowiadają się wybitni specjaliści i znawcy technik manipulacyjnych stosowanych przez producentów gier i wielkie korporacje filmowo-telewizyjne z Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.
DVD 1737

Mobbing [DVD].
Sosnowiec : Wydawnictwo Projekt - Kom, [2009] ; 1 płyta wiz. (DVD) (38 min).
Seria : Nie Zamykaj Oczu
Film przedstawia sytuacje, do których dochodzi w większości polskich szkół. Prześladowanie, wyśmiewanie i poniżanie to codzienność, z jaką przychodzi zmierzyć się wielu uczniom. Zainscenizowane sytuacje oraz rozmowy grupy uczniów z pedagogiem - mediatorem sądowym Hanną Kubicą, uświadamiają nam: jak wygląda zjawisko mobbingu w szkole, jak bardzo cierpi osoba, która jest ofiarą prześladowań i jak może to wpłynąć na jej dalsze życie oraz co można zrobić, aby jej pomóc.
Film dla nauczycieli i pedagogów do wykorzystania na lekcjach dla młodzieży w wieku od 12 do 19 lat, oraz rodziców i katechetów.
DVD 1742

Oni  [DVD] / na podstawie sztuki teatralnej Roberta Turleja ; adaptacja tv i reż. Dariusz Regucki.
Kraków : Dom Wydawniczy Rafael, 2006 ; 1 płyta wiz. (DVD) (21 min) + druk : Co każdy powinien wiedzieć o przemocy : materiały pomocnicze / Piotr Tomasz Nowakowski : 21 s.
Seria : Lekcje Przestrogi
Jeden z serii pięciu filmów o współczesnych zagrożeniach młodzieży, zalecany do wykorzystania w szkole. Do każdego filmu dołączono materiały pomocne w przeprowadzeniu lekcji i dyskusji.
DVD 375

Powstrzymać agresję
[DVD] / scen. i reż. Marcin Wołkowicz.
Warszawa : Wydawnictwo Rubikon, cop.2007 ; 1 płyta wiz. (DVD) (25 min).
Prostota fikcji w fabule została przeciwstawiona sile prawdy dokumentu. Film ten ma stać się pretekstem do dyskusji na temat przemocy, pomocą badaniu tego problemu w szkole.
Film zawiera 3 części: Pierwsza i trzecia, to fabularyzowane scenki dotyczące przemocy w szkole, druga - dokumentalna - to wypowiedzi więźniów osadzonych właśnie za przemoc.
DVD 1583

Stop agresji fizycznej [DVD] / [zespół aut. Ewa Ćwikła, Hanna Radziszewska, Barbara Plucner].
Poznań : Wydawnictwo Forum, 2007 ; 1 płyta wiz. (DVD) (13 min) + broszura : 56 s.
Seria : Lekcje Wychowawcze na DVD
Komplet materiałów dydaktycznych poświęconych problemowi przemocy wśród uczniów. Broszura zawiera scenariusze: lekcji wychowawczej, wywiadówki, szkolenia dla rady pedagogicznej oraz materiały merytoryczne na temat agresji fizycznej we współczesnej szkole.
DVD 573

Stop agresji psychicznej [DVD] / [zespół aut. Ewa Ćwikła, Hanna Radziszewska, Barbara Plucner].
Poznań : Wydawnictwo Forum, 2007 ; 1 płyta wiz. (DVD) (8 min) + broszura : 58 s.
Seria : Lekcje Wychowawcze na DVD
Komplet materiałów dydaktycznych poświęconych problemowi przemocy wśród uczniów. Broszura zawiera scenariusze: lekcji wychowawczej, wywiadówki, szkolenia dla rady pedagogicznej oraz materiały merytoryczne na temat agresji psychicznej we współczesnej szkole.
DVD 574

Słowa i znaki [DVD] : o agresji / scen. i reż. Beata Dzianowicz, Jarosław Stypa.
Łódź : Wytwórnia Pomocy Dydaktycznych, [200?] (Warszawa : Telewizja Polska S.A., 2002).
1 płyta wiz. (DVD) (29 min).
Seria : Wideoteka Edukacyjna
DVD 289

Komputery i media

TV Story [DVD] / na podstawie sztuki teatralnej Roberta Turleja ; adaptacja tv i reż. Dariusz Regucki.
Kraków : Dom Wydawniczy Rafael, 2006.
1 płyta wiz. (DVD) (30 min) + druk : Co każdy powinien wiedzieć o mediach : materiały pomocnicze / Piotr Tomasz Nowakowski : 24 s.
Seria : Lekcje Przestrogi
Jeden z serii pięciu filmów o współczesnych zagrożeniach młodzieży, zalecany do wykorzystania w szkole. Do każdego filmu dołączono materiały pomocne w przeprowadzeniu lekcji i dyskusji.
DVD 373

Wędrując ku dorosłości [DVD] : dla V-VI klasy szkoły podstawowej / scen. Teresa Król, Krystyna Maśnik ; real. Iwona Wołkowicz, Marcin Wołkowicz.
Kraków : Wydawnictwo Rubikon, 2008 ; 2 płyty wiz. (DVD) (88 min).
Cykl 6 filmów "Wychowanie do życia w rodzinie" i lekcje wychowawcze.
Płyta 1 zawiera: 1. W rodzinie (Duże i małe kłopoty, duże i małe radości czyli o klimatach życia rodzinnego ; Codzienność i świętowanie ; uroki wspólnoty i potrzeba współdziałania ; Rodzina pełna i niepełna ; Co daje nam rodzina?) (16 min) ; 2. Rodzinka na ringu (10 min) ; 3.Co mi mówi lustro? (Dojrzewanie - dziewczęta) (14 min). Płyta 2 zawiera: 1. Już dorastam (Chłopcy - dojrzewanie) (10 min) ; 2. Droga ku narodzinom (Informacje o rozwoju prenatalnym dziecka - pytania i odpowiedzi ; Bogaty materiał ilustrujący pierwsze 9 miesiącach życia człowieka) (19 min) ; 3. Media i my (Internet: o fascynacji Internetem - szanse i zagrożenia ; Prasa młodzieżowa: czytać, ale co? Potrzeba dystansu i umiejętności wyboru ; Telewizja: Uwaga! niebezpieczeństwa telemanii ; Gry komputerowe: świat gier komputerowych, czyli o dominacji agresji i niebezpiecznej fikcji ; Telefon komórkowy) (19 m).
Film przeznaczony dla V-VI klasy szkoły podstawowej.
DVD 1130

Wirtualne uzależnienie [DVD] / scen. Małgorzata Nawrocka ; reż. Paweł Nawrocki.
Kraków : Wydawnictwo WAM - Studio Inigo, 2008 ; 1 płyta wiz. (DVD) (21 min).
Seria : Uwaga życie!
Filmy z serii "Uwaga życie!" pokazują problemy współczesnego świata, z którymi spotykamy się na co dzień. Są doskonałą pomocą dydaktyczną dla wychowawców w szkole, ale stanowią również interesujący materiał dla indywidualnych odbiorców, poszukujących odpowiedzi na nurtujące problemy codziennego życia. Film "Wirtualne uzależnienie" dotyka istotnego dziś problemu, wirtualnej rzeczywistości, która może okazać się niebezpieczna.
Dla młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich.
DVD 715

www.w sieci... [DVD] / scen. i reż. Dariusz Regucki.
Kraków : Dom Wydawniczy Rafael, 2007 ; 1 płyta wiz. (DVD) (12 min) + konspekty pracy na podstawie filmów : dla uczniów starszych klas szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich : 28 s.
Seria : Lekcje Przestrogi 2
Drugi pakiet filmowy o współczesnych zagrożeniach, składający się z pięciu filmów DVD, zalecany do wykorzystywania w celach edukacyjnych i wychowawczych. Każdy z filmów to w większości oparta na faktach - fabularna opowieść o losach młodych ludzi i opiekunów, których dotyka problem: ADHD, uzależnienia od nikotyny, komputera i internetu, nawiązywaniu niebezpiecznych w skutkach przyjaźni. Każdy z filmów został zakończony stosownym komentarzem psychologa.
DVD 708

Zwolnij w sieci [DVD] / scen. Joanna Tryniszewska, Joanna Pieciukiewicz, Henryk Konieczny ; real. Joanna Tryniszewska, Joanna Pieciukiewicz, Tomczyk Monika.
Warszawa : Ministerstwo Edukacji i Nauki, 2005 (Warszawa : Telewizja Polska S.A., 2005).
1 płyta wiz. (DVD) (150 min).
Seria : Powszechna Wideoteka Edukacyjna
Telewizyjne audycje dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych i wyższych, których celem jest prezentacja zagrożeń i korzyści wynikających z upowszechniania Internetu w edukacji, kulturze i nauce.
Zawiera: 1. Zwolnij.nałóg.pl ; 2. Zwolnij.cyberschizofrenia.pl ; 3. Zwolnij.dewiacja.pl ; 4. Zwolnij.dziecko.pl ; 5. Zwolnij.ból.pl ; 6. Zwolnij.sumienie.pl ; 7. Zwolnij.kalka.pl ; 8. Zwolnij.leń.pl ; 9. Zwolnij.chaos.pl ; 10. Zwolnij.ja.pl.
DVD 57, 58

3 Love [DVD] / scen. Robert Bolesto, Agnieszka Smoczyńska ; reż. Agnieszka Smoczyńska.
Katowice : Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, 2004 ; 1 płyta wiz. (DVD) (21 min).
Seria : Uwaga Życie!
To miała być fascynująca przygoda. Nie, nie było niepokoju. Co najwyżej adrenalina, jaka towarzyszy bliżej nieokreślonemu spotkaniu.
Magda wysiadła z pociągu i bez wahania podeszła do mężczyzny siedzącego na peronie. Przecież się znali...Co z tego, że "wirtualnie".
Czym okaże się wędrówka z nieznajomym? I jaką cenę przyjdzie zapłacić bohaterce filmu za naiwność? Czy historia Magdy okaże się przestrogą dla jej rówieśniczek? Film "3 love" stanowi szokującą odpowiedź na wszystkie te pytania.
Film adresowany jest do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Pomoc dydaktyczna dla wychowawców.
Na płycie znajduje się propozycja lekcji z wykorzystaniem filmu.
DVD 714

Telewizja Miłość [DVD] / scen. i reż. Jarosław Banaszek.
Katowice : Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, 2004 ; 1 płyta wiz. (DVD) (20 min). Seria : Uwaga Życie!
Tytuł filmu to jednocześnie nazwa programu telewizyjnego, do którego zgłasza się bohater, chcąc ratować swój związek z dziewczyną. Jednak udział w programie okazuje się kolejną życiową porażką. Telewizja to nie magia, a bezwzględna machina, nastawiona na manipulację ludzkimi uczuciami, granie na ich emocjach, wystawianie na publiczne pośmiewisko intymnych relacji międzyludzkich.
Czy telewizja okaże się panaceum na życiowe problemy?
Czy ironiczny wydźwięk słów prowadzącego: "w naszym programie jak w życiu nie wszystko się udaje" sprawdzi się również w przypadku dramatycznego rozwiązania, po jakie sięgnie Łukasz?
Film "Telewizja miłość" to próba pokazania bezduszności ludzi tworzących telewizyjne show, dla których nie liczy się człowiek, ale to jak zarobić na jego historii.
Filmy z serii "Uwaga życie!" adresowane są do młodzieży szkół gimnazjalnych i średnich. Pokazują problemy współczesnego świata, z którymi spotykamy się na co dzień. Są doskonałą pomocą dydaktyczną dla wychowawców w szkole, ale stanowią również interesujący materiał dla indywidualnych odbiorców, poszukujących odpowiedzi na nurtujące problemy codziennego życia. DVD 716

Filmy fabularne związane z ww. tematyką :

Sala samobójców [DVD] / scen. i reż. Jan Komasa.
Warszawa : Studio Filmowe KADR, 2011 ; 2 płyty wiz. (DVD) (111 min).
Dominik to zwyczajny chłopak. Ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy i pewnego dnia jeden pocałunek zmienia wszystko. "Ona" zaczepia go w sieci. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do "Sali samobójców", miejsca, z którego nie ma ucieczki. Dominik, w pułapce własnych uczuć, wplątany w śmiertelną intrygę, straci to, co w życiu najcenniejsze.
Płyta 1 zawiera film.
Płyta 2 zawiera materiały dodatkowe: teledyski, Making of, galerię zdjęć.
DVD 1919

Świnki [DVD] / scen. Joanna Didik, Robert Gliński ; reż. Robert Gliński.
Warszawa : Monolith Video Sp. z o.o., [2011] (Warszawa : Widark - Produkcja Filmowa i Telewizyjna Sp. z o.o., Niemcy :  42Film GmbH, 2009) ; 1 płyta wiz. (DVD) (94 min).
Szesnastoletni Tomek mieszka w małym miasteczku na polsko-niemieckim pograniczu. W jego rodzinie od zawsze brakuje pieniędzy, chłopak jednak nie przywiązuje szczególnej wagi do spraw materialnych. Ma zamiar zdać maturę i wyruszyć do miasta na studia. Wszystko zmienia się, gdy w jego życiu pojawia się dziewczyna. Dla Marty najważniejsze są ciuchy, kosmetyki i dobra zabawa. Zafascynowany nią Tomek pragnie za wszelką cenę spełniać jej zachcianki i kaprysy. Starszy kolega, Ciemny, uczy go, jak można szybko zarobić niezłą kasę. Sposób jest drastyczny, nielegalny i niebezpieczny, jednak zakochany nastolatek jest gotowy na wszystko. A gdy zrobi już pierwszy krok, nie będzie miał odwrotu. Wkroczy w świat, gdzie najlepiej sprzedaje się niewinność.
Dodatkowo na płycie: zapowiedzi, zwiastun, making of.
DVD 1992

Pożegnanie z niewinnością [DVD] / scen. Andy Bellin, Robert Festinger ; reż.David Schwimmer.
USA : M3 Films, 2010 (USA : Millenium Films, Dark Harbor Stories, 2010) ; 1 płyta wiz. (DVD) (100 min).
Rodzina Cameronów mieszka w dużym, eleganckim domu na przedmieściach. Will i Lynn wychowują trójkę udanych dzieci w miłości i wzajemnym zrozumieniu. Są przekonani, że zapewniają im całkowite bezpieczeństwo i że ich szczęśliwej rodzinie nie może stać się żadna krzywda. 14-letnia Annie poznaje w Internecie 16-letniego Charliego. Chłopak jest miły, bystry, przystojny, zabawny – i w ogóle słodki. Ziszczenie marzeń nastolatki o idealnym partnerze. Annie coraz bardziej angażuje się w wirtualną znajomość. Rodzice nie maja nic przeciwko, w końcu takie zauroczenie jest typowe dla dziewcząt w tym wieku. A potem Annie spotyka się z Charliem – i okazuje się, że rzeczywistość jest szokująco inna od wyobrażanej. To spotkanie pociąga za sobą dramatyczne wydarzenia i zmienia życie całej rodziny na zawsze.
DVD 1944

Skazany na bluesa [DVD] / scen. Przemysław Angerman, Jan Kidawa-Błoński ; reż. Jan Kidawa-Błoński.
Warszawa : ITI Film Studio Sp. z o.o., [200?] (Warszawa : Gambit Production [et al.], 2005).
1 płyta wiz. (DVD) (97 min).
Opowieść o idolu i nieposkromionym artyście, wokaliście zespołu Dżem - Ryszardzie Riedlu.
O muzyku, którego sztuka, charyzmatyczny związek ze słuchaczami i tragiczna walka z nałogiem stały się znakiem czasu dla milionów Polaków.
DVD 76

Klasa [DVD] / scen. Laurent Cantet, Robin Campillo, François Bégaudeau ; na podstawie powieści François'a Bégaudeau ; reż. Laurent Cantet.
Francja : Studiocanal, 2008 (Francja :  Haut et Court, France 2 Cinema, 2008) ;1 płyta wiz. (DVD) (120 min).
François jest nauczycielem. Szkoła, w której pracuje, położona jest w niebezpiecznej dzielnicy. Każda z klas to swoisty mikrokosmos współczesnej Francji, a przede wszystkim barwna mieszanka różnych osobowości. Są biali i czarni, leniwi i pracowici, błyskotliwi i ślamazarni, sympatyczni i bezwzględni. François jest pasjonatem. Lubi i szanuje swoich uczniów, ma jednak swoje zasady. Nie wszyscy uczniowie je zaakceptują...
DVD 1945

Hej, skarbie [DVD] / scen. Geoffrey Fletcher ; na podstawie powieści Sapphire ; reż. Lee Daniels.
Warszawa : TiM Film Studio, [2011] (USA : Push Pictures, 2009) ; 1 płyta wiz. (DVD) (105 min).
Życie szesnastoletniej Clareece "Precious" Jones z Harlemu jest odzwierciedleniem najgorszej patologii istniejącej w enklawach biedy amerykańskiej społeczności. Dziewczyna jest chorobliwie otyłą analfabetką, żyje z zasiłku, a na domiar złego, już po raz drugi zachodzi w ciąże z własnym ojcem. W tej trudnej sytuacji nie znajduje oparcia nawet w matce, która terroryzuje ją na każdym kroku, ograniczając w ten sposób możliwości rozwoju. Dopiero, kiedy pójdzie do specjalnej szkoły dla kobiet w trudnej sytuacji przekona się, że są ludzie, którzy wyciągną do niej pomocna dłoń, nauczycielka, psychoterapeutka, lekarz czy koleżanki z zajęć. Precious, pomimo tragicznej sytuacji, zacznie zmieniać swoje życie.
DVD 1943

Filadelfia [DVD] / scen. Ron Nyswaner ; reż. Jonathan Demme.
USA : Tri Star Pictures, 1993 ; 1 płyta wiz. (DVD) (120 min).
Doskonale zapowiadający się młody prawnik Andrew Beckett (Tom Hanks) właśnie został wyrzucony z pracy w prestiżowej firmie prawniczej. Pracodawca twierdzi, że się nie sprawdził. On jednak wie, że prawdziwym powodem jest jego choroba - AIDS. Zmuszony do obrony swej zawodowej reputacji, Andrew wynajmuje zaangażowanego, niezwykle błyskotliwego adwokata Joe Millera (Dezel Washington), by pozwać swych byłych pracodawców za nieuzasadnione zwolnienie.
Joe początków niechętnie podchodzi do propozycji zajęcia się tą sprawą. Z własnego doświadczenia wiedział, jak krzywdzące są ludzkie uprzedzenia i nietolerancja, nigdy jednak nie miał okazji skonfrontować swych własnych uprzedzeń z problemem homoseksualizmu i AIDS... do czasu.
Jeden człowiek walczy o swą reputację, sprawiedliwość i ... własne życie.
Drugi zmaga się zarówno z własnymi, jak również społecznymi lękami i ignorancją.
DVD 616

Kto nigdy nie żył...
[DVD] / scen. Maciej Strzembosz ; reż. Andrzej Seweryn.
Warszawa : Satchwell [et al.], 2006) ; 1 płyta wiz. (DVD) (98 min).
Młody charyzmatyczny ksiądz Jan na co dzień pomaga trudnej młodzieży. Metody, jakie stosuje w swojej pracy duszpasterskiej i fakt, że jest bardzo zżyty ze środowiskiem narkomanów, nie odpowiadają jego przełożonym. Jan otrzymuje polecenie wyjazdu na studia do Rzymu. Jest pewien, że to próba oddzielenia go od wiernych, potrzebujących pomocy młodych ludzi. Chce walczyć o swoje miejsce. Życie jednak dramatycznie zmienia wszystkie plany. W szpitalu Jan dowiaduje się, że jest nosicielem wirusa HIV. Młody ksiądz musi samotnie przejść hiobową próbę. Porzuca przyjaciół, opuszcza parafię i zaszywa się starym klasztorze. Zwątpienie w sens wiary i własną słabość próbuje zagłuszyć fizyczną pracą. Życie w izolacji nie przynosi mu jednak ukojenia, a cierpienie, które przynosi choroba, i brak tolerancji sprawiają, że opuszcza zakon. Rusza w drogę, która ma zakończyć jego życie, a nieoczekiwanie przynosi nadzieję. Spotkanie podróżującej trójki młodych ludzi ukaże mu nowy obraz życia i doprowadzi do dawnego przyjaciela, Pawła - znanego muzyka, ojca jednego z narkomanów, którym Jan kiedyś pomagał. Ta niezwykła podróż zmusi Jana do ponownej konfrontacji nie tylko z własną chorobą, ale i z ludźmi, których uczył, a których później opuścił bez słowa.
DVD 383

Copyright © 2007 Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce